Prezentacja dotacji na zakup środka trwałego w rachunku zysków i strat
Otrzymaliśmy w 2015 r. dotację (40%) na zakup środków trwałych. Dotacja zostanie ostatecznie rozliczona w 2019 r. Czy całą wartość dotacji należało ująć w rachunku zysków i strat (wariant porównawczy) w pozycji "Dotacje", czy tylko wartość rozliczoną w 2015 r.? Jaką kwotę amortyzacji od sfinansowanych tą dotacją środków trwałych powinniśmy byli ująć po stronie kosztów - całość, czy tylko tę część, która stanowiła koszt uzyskania przychodów?
Wartość dotacji, która jest przeznaczona na zakup lub budowę środków trwałych, z chwilą jej otrzymania ujmuje się na koncie 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". Następnie kwota ta podlega sukcesywnemu przeksięgowaniu do pozostałych przychodów operacyjnych równolegle do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych sfinansowanych tą dotacją (art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
Ta część dotacji, która została rozliczona do dnia bilansowego (w sytuacji opisanej w pytaniu do końca 2015 r.), tj. przeksięgowana na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne", powinna była zostać zaprezentowana przez jednostkę w rachunku zysków i strat za 2015 r. sporządzanym według wariantu porównawczego w pozycji D.II "Dotacje". Z kolei kwotę dotacji pozostałą do rozliczenia w kolejnych latach, figurującą jako saldo Ma na koncie 84, należało przedstawić w bilansie sporządzanym na dzień 31 grudnia 2015 r. po stronie pasywów w pozycji B.IV.2 "Inne rozliczenia międzyokresowe" z podziałem na część krótkoterminową (przypadającą do rozliczenia w 2016 r.) i długoterminową (przypadającą do rozliczenia w latach 2017-2019).
Jednostka, o której mowa w pytaniu, miała też obowiązek wykazać w pozycji B.I "Amortyzacja" porównawczego rachunku zysków i strat ogół odpisów amortyzacyjnych ujętych na koncie 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Amortyzacja). W rachunku zysków i strat w kosztach prezentuje się całość odpisów amortyzacyjnych dokonywanych zgodnie z przepisami bilansowymi, niezależnie od tego, czy stanowią koszty podatkowe, czy nie.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.)
Ustawa z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|