Gdzie ująć w bilansie wypłaconą zaliczkę na poczet dywidendy?
W 2015 r. spółka wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy jednemu ze wspólników będącemu osobą fizyczną. Czy mieliśmy obowiązek wartość tej zaliczki na poczet dywidendy zaprezentować w rachunku zysków i strat?
NIE. Wypłaconych wspólnikom dywidend ani zaliczek na poczet dywidendy nie ujmuje się w rachunku zysków i strat. Jednostka, o której mowa w pytaniu, powinna była natomiast zaprezentować ich wartość w innych składowych sprawozdania finansowego, tj. w bilansie, a także w rachunku przepływów pieniężnych i zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym - jeśli miała obowiązek je sporządzić.
Z załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości wynika, że w rachunku zysków i strat w części dotyczącej przychodów finansowych, odpowiednio w pozycji J.I wariantu kalkulacyjnego lub G.I wariantu porównawczego, prezentowane są dywidendy i udziały w zyskach (w tym od jednostek powiązanych). Obejmują one wartość przychodów finansowych z tytułu dywidend i udziałów w zyskach od posiadanych akcji i udziałów, które są jednostce należne. Ewidencjonuje się je na podstawie uchwały podjętej przez spółkę wypłacającą w kwocie brutto zapisem:
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki",
- Ma konto 75-0 "Przychody finansowe".
Zgodnie z art. 53 ust. 5 ustawy o rachunkowości, odpisy z wyniku finansowego bieżącego roku obrotowego, w tym także wpłaty z zysku, dokonywane na podstawie odrębnych przepisów, uznaje się za podział wyniku finansowego netto jednostek w ciągu roku obrotowego. Należną wspólnikom kwotę zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na podstawie uchwały podjętej w tej sprawie można ująć w księgach rachunkowych zapisem:
- Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego",
- Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konta imienne wspólników).
Konto 82 do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy, za który wypłacono zaliczki i podjęcia uchwały o podziale zysku wykazywać będzie saldo Wn. Prezentuje się je ze znakiem minus w pasywach bilansu w pozycji A.IX "Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna)".
Zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, które jednostka wypłaca wspólnikom, uznaje się za śródroczny podział jej wyniku finansowego netto.
W sytuacji gdy sprawozdanie finansowe jednostki podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, to wypłaconą wspólnikom zaliczkę na poczet dywidendy ujmuje się również w:
- zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym - w pozycji 8 lit. c) "Wynik netto - odpisy z zysku",
- rachunku przepływów pieniężnych - w przepływach z działalności finansowej w pozycji C.II.2 "Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|