Ewidencja księgowa rozrachunków publicznoprawnych
Do rozrachunków publicznoprawnych zalicza się w szczególności rozrachunki z tytułu różnych podatków i opłat, do których stosuje się postanowienia Ordynacji podatkowej. Są to rozrachunki z następujących tytułów:
1) podatku dochodowego od osób prawnych i od osób fizycznych,
2) podatku VAT,
3) ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych,
4) podatku akcyzowego i cła,
5) podatku od czynności cywilnoprawnych,
6) innych podatków i opłat.
Każda jednostka prowadząca księgi
rachunkowe powinna wyodrębnić w tych księgach konta służące do
ewidencjonowania należności i zobowiązań budżetowych, zwanych
rozrachunkami publicznoprawnymi. Ewidencja rozrachunków
publicznoprawnych prowadzona jest na koncie 22 "Rozrachunki
publicznoprawne". Ewidencja analityczna do tego konta powinna być tak
prowadzona, aby jednostka mogła z łatwością ustalić na dany
dzień stan należności lub zobowiązań publicznoprawnych według
poszczególnych tytułów rozrachunków, a także według
poszczególnych podmiotów, z którymi dokonywane są te
rozrachunki.
Do konta 22
"Rozrachunki publicznoprawne" prowadzi się ewidencję analityczną według
poszczególnych podatków i opłat.
Należności i zobowiązania z tytułów publicznoprawnych są wprowadzane do ksiąg na dzień ich powstania według wartości nominalnej. Stanowi o tym art. 28 ust. 11 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Z kolei na dzień bilansowy należności od budżetu wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności, a zobowiązania wobec budżetu - w kwocie wymagającej zapłaty (art. 28 ust. 1 pkt 7 i 8 tej ustawy).
Powstanie zobowiązania z tytułów publicznoprawnych ewidencjonuje się po stronie Ma konta 22, z kolei spłatę tych zobowiązań po stronie Wn tego konta. Ponieważ konto 22 jest kontem aktywno-pasywnym, mogą na nim figurować na dany dzień dwa salda:
- debetowe (Wn), które informuje o stanie należności
z tytułu rozrachunków publicznoprawnych,
- kredytowe (Ma), które odzwierciedla stan zobowiązań z tytułu rozrachunków publicznoprawnych.
Inwentaryzację należności i zobowiązań z tytułów publicznoprawnych przeprowadza się, stosownie do przepisów art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości, drogą porównania danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacji wartości tych składników (weryfikacja sald). Urzędy skarbowe, celne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne instytucje nie potwierdzają stanu rozrachunków z poszczególnymi jednostkami. Podmioty prowadzące księgi rachunkowe powinny przeprowadzić inwentaryzację stanu rozrachunków publicznoprawnych we własnym zakresie - w drodze ich weryfikacji, a nie w drodze uzgodnienia sald.
Weryfikacja rozrachunków publicznoprawnych polega na sprawdzeniu realności każdego salda, przez jego porównanie ze stanem faktycznym oraz z odpowiednimi dokumentami, tj. przykładowo z deklaracjami podatkowymi (PIT, CIT, VAT itp.), celnymi, składanymi do ZUS (DRA). Fakt przeprowadzenia weryfikacji sald powinien zostać potwierdzony odpowiednią adnotacją na właściwych kontach, a także protokołem, z którego wynikałoby, jakie salda poddano weryfikacji.
Ujawnione w toku inwentaryzacji różnice należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (art. 27 ust. 2 ustawy o rachunkowości).
W bilansie sporządzanym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości w formie obowiązującej do końca 2015 r. należności publicznoprawne stanowiące saldo Wn konta 22 prezentowane są w aktywach w pozycji B.II.2 lit. b) "Należności krótkoterminowe z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń". Zobowiązania z tytułów publicznoprawnych figurujące na koncie 22 jako saldo Ma są natomiast wykazywane po stronie pasywów w pozycji B.III.2 lit. g) "Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|