Kwartalna zaliczka na podatek dochodowy
Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą, z której dochód będę obliczał na podstawie księgi podatkowej. Czy zaliczki na podatek mogę uiszczać kwartalnie? W jaki sposób należy prawidłowo obliczyć dochód na podstawie księgi podatkowej?
Podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą i wybiorą opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, mają prawo do kwartalnego sposobu opłacania zaliczek na podatek. Aby skorzystać z możliwości opłacania zaliczek kwartalnych, konieczne jest złożenie w tej kwestii stosownego zawiadomienia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, składają zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi pisemnie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek (art. 44 ust. 3i ustawy o pdof).
Podstawę obliczenia zaliczki, co do zasady, stanowi dochód ustalony jako różnica pomiędzy przychodem i kosztami jego uzyskania, wynikającymi z podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Brak jest przy tym jakichkolwiek szczególnych regulacji dotyczących prowadzenia księgi podatkowej przez podatników opłacających zaliczki kwartalne. Ten sposób opłacania zaliczek nie zmienia więc zasady, że księgę podatkową prowadzi się miesięcznie. Tym samym po zakończeniu każdego miesiąca wpisy dokonane w księdze w danym miesiącu należy podkreślić, a dane z kolumn 7-14 zsumować i również podkreślić. Pod podsumowaniem danego miesiąca można też wpisać w poszczególnych kolumnach sumy od początku roku do miesiąca poprzedzającego dany miesiąc i w kolejnej pozycji wpisać w poszczególnych kolumnach sumę od początku roku.
Konieczność comiesięcznego sumowania wpisów dokonanych w księdze nie oznacza, że po upływie kwartału na rachunek urzędu skarbowego wpłaca się zaliczkę w wysokości sumy zaliczek wyliczonych za poszczególne miesiące kwartału. Sposób obliczania zaliczek kwartalnych - w zależności od formy opodatkowania dochodów - określa art. 44 ust. 3g i 3h ustawy o pdof. Z regulacji tych wynika, że podatnicy opodatkowani:
- według skali podatkowej muszą opłacać zaliczki kwartalne, poczynając od kwartału, w którym dochód przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku; zaliczkę za ten kwartał stanowi podatek obliczony od dochodu według zasad określonych w art. 26, 27, 27b ustawy o pdof, a za kolejne kwartały zaliczkę ustala się w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za poprzednie kwartały,
- podatkiem liniowym wpłacają zaliczki co kwartał w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą należnych zaliczek za poprzednie kwartały, z uwzględnieniem art. 27b ustawy o pdof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|