Zawiadomienie o zaprowadzeniu księgi w 2016 r.
Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej są obowiązani zawiadomić o prowadzeniu księgi urząd skarbowy (w formie pisemnej) w terminie 20 dni od dnia jej założenia. Jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie to składają wszyscy wspólnicy (§ 10 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zwanego dalej rozporządzeniem). Obowiązek ten dotyczy także podatników, którzy na dzień 1 stycznia 2016 r. zaprowadzili księgę podatkową a w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadzili księgi rachunkowe.
Informacji o założeniu księgi na kolejny rok nie składają przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku prowadzili księgę. Złożone wcześniej zawiadomienie jest bowiem w takim przypadku nadal wiążące.
Trzeba zauważyć, że osoby fizyczne i wspólnicy spółek cywilnych osób fizycznych rozpoczynający działalność gospodarczą składają wniosek o wpis do CEIDG na druku CEIDG-1. Stanowi on jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. W druku tym znajdują się pozycje dotyczące m.in. rodzaju prowadzonej dokumentacji rachunkowej (poz. 20). Przyjmuje się, że jeśli podatnik dokona odpowiednich zaznaczeń we wniosku CEIDG-1 są one skuteczne i nie wymagają złożenia kolejnego zawiadomienia bezpośrednio w urzędzie skarbowym, pod warunkiem że zgłoszenie informacji na tym wniosku nastąpi z zachowaniem terminów wskazanych w przepisach podatkowych. Kwestia ta obecnie nie jest jasno uregulowana w przepisach, ale zmieni się to na mocy ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893), która wejdzie w życie 19 maja 2016 r. Wprowadza ona m.in. możliwość zawiadamiania urzędu skarbowego o zaprowadzeniu księgi podatkowej w oparciu o przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wzór zawiadomienia o zaprowadzeniu księgi oraz druk CEIDG-1 dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl.
Jeżeli rozpoczynające działalność osoby fizyczne i wspólnicy spółek cywilnych osób fizycznych złożą wniosek CEIDG-1 np. na dzień rozpoczęcia działalności i zaznaczą w nim księgę podatkową jako rodzaj dokumentacji rachunkowej, to można uznać, że spełnili tym samym obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego o zaprowadzeniu księgi. Pozostali podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności i zakładający księgę podatkową (wspólnicy spółek jawnych osób fizycznych oraz wspólnicy spółek partnerskich objętych rejestracją w KRS) muszą złożyć odrębne zawiadomienie o zaprowadzeniu księgi na piśmie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|