Podsumowanie księgi i ustalenie dochodu za 2024 r.
Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy prowadzący księgę dokonują rocznego podsumowania zapisów w księdze w kolumnach od 7 do 14. Podsumowania tego można dokonać na dwa sposoby. Wybór sposobu jest uzależniony od tego, czy w trakcie roku zapisy w księdze były sumowane za poszczególne miesiące roku, czy podsumowań dokonywano narastająco od początku roku. Gdy podsumowania poszczególnych kolumn dokonywano narastająco od początku roku, to po ich dodaniu na koniec grudnia podatnik uzyska kwoty przychodów i kosztów za dany rok podatkowy. Z kolei jeśli nie dokonywano podsumowania zapisów narastająco, to po zakończeniu roku trzeba sporządzić zestawienie roczne, tj. wpisać do właściwych kolumn sumy z poszczególnych miesięcy i dodać je do siebie. Otrzymane wyniki to wartość rocznych przychodów i kosztów.
Po podsumowaniu zapisów wprowadza się do księgi spis z natury sporządzony na dzień 31 grudnia danego roku.
Jak wynika z art. 24 ust. 2 ustawy o pdof, u podatników prowadzących księgi podatkowe dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania tego przychodu. Wartość tę powiększa się o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego. Natomiast pomniejsza się ją o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Zgodnie z pkt 22 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia w celu ustalenia dochodu osiągniętego w danym roku podatkowym należy:
1) ustalić wysokość osiągniętego przychodu w roku podatkowym (kolumna 9 "Razem przychód"),
2) ustalić wysokość poniesionych w roku podatkowym kosztów podatkowych następująco:
a) do wartości spisu z natury na początek roku podatkowego (lub dzień rozpoczęcia działalności w trakcie roku) doliczyć wartość zakupu towarów handlowych (materiałów) z kolumn 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" i 11 "Koszty uboczne zakupu", a następnie pomniejszyć o wartość spisu z natury sporządzonego na koniec roku,
b) kwotę wynikającą z tego obliczenia powiększyć o kwotę wydatków z kolumny 14 "Razem wydatki" oraz pomniejszyć o wartość wynagrodzeń w naturze w tej części, w której wydatki (koszty) związane z wynagrodzeniami w naturze zostały zaksięgowane w innych kolumnach księgi,
3) wysokość osiągniętego przychodu (kolumna 9) pomniejszyć o wysokość poniesionych w roku kosztów uzyskania przychodu, obliczonych zgodnie z objaśnieniami zawartymi w pkt 2.
Różnica wynikająca z obliczenia z pkt 3 stanowi wysokość rocznego dochodu lub straty.
Ustaloną w ten sposób kwotę przychodów, kosztów ich uzyskania oraz dochodu (straty) wykazuje się w rocznym zeznaniu podatkowym.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|