Księgowe ujęcie wystawionej faktury korygującej dokumentującej rabat potransakcyjny
Zamierzamy wystawić faktury korygujące na okoliczność przyznania rabatów potransakcyjnych naszym nabywcom. W jaki sposób ująć te rabaty w księgach rachunkowych?
Jeśli sprzedawca udzieli rabatu do transakcji zafakturowanej w tym samym roku, powinien udokumentować to wystawioną przez siebie fakturą korygującą, którą należałoby zasadniczo ująć w księgach w miesiącu, w którym zaksięgowano przychód. Gdyby jednak ten miesiąc był już zamknięty, w trakcie roku można stosować uproszczenie ewidencyjne pozwalające ująć ją w miesiącu wystawienia faktury korygującej. Wprowadzenia do ksiąg faktury korygującej należałoby dokonać zapisami:
a) korekta wartości netto sprzedaży
- Wn konto 70-0 "Sprzedaż produktów" lub konto 73-0 "Sprzedaż towarów",
b) korekta VAT należnego
- Wn konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego",
c) korekta wartości brutto sprzedaży (należności)
- Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami".
Zalecany jest tu także zapis techniczny dla zachowania czystości obrotów na koncie przychodów ze sprzedaży.
Gdyby rabatu udzielono w roku obrotowym następującym po roku, w którym zaksięgowano przychód, zastosowanie miałby art. 54 ustawy o rachunkowości. Jeżeli dokonano by tego przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za rok, w którym zaksięgowano przychód, trzeba by było wprowadzić korektę do ksiąg rachunkowych roku, za który sporządzane jest sprawozdanie. Jeśli sprawozdanie zostałoby już sporządzone, ale jeszcze niezatwierdzone, to w sytuacji, gdyby wartość korekty była kwotą istotną, trzeba by było otworzyć wstępnie zamknięte księgi, wprowadzić korektę i sporządzić powtórnie sprawozdanie finansowe za ten rok, a przy nieistotnej kwocie korekty można dokonać w następnym roku obrotowym przedstawionymi wcześniej zapisami. Z kolei przyznanie rabatu do sprzedaży za dany rok po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ten rok powoduje, że korekta musi być dokonana w księgach kolejnego roku za pośrednictwem konta 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (gdy jest istotna) lub w sposób przedstawiony wcześniej (gdy jest kwotą nieistotną).
Dla celów podatku dochodowego korekta przychodów ze sprzedaży spowodowana rabatem potransakcyjnym skutkuje w miesiącu, w którym wystawiono fakturę korygującą.
Przykład
Założenia Jednostka wystawiła w lipcu 2024 r. faktury korygujące w związku z udzielonymi odbiorcom rabatami dotyczącymi dokonanych przez nich zakupów w I półroczu 2024 r. Z faktur tych wynika, że wartość brutto korekt wynosi łącznie 3.690 zł (w tym zmniejszenie VAT należnego 690 zł i zmniejszenie przychodu 3.000 zł). Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|