Zmiana polityki rachunkowości spowodowana utratą prawa do uproszczonego kwalifikowania umów leasingu
Jeżeli w trakcie trwania umowy leasingu jednostka utraci prawo do stosowania uproszczenia, o którym mowa w art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości, to uprzednio zawarte umowy powinna przekwalifikować na umowy leasingu finansowego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Kwestie te szczegółowo opisuje Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja" (KSR nr 7). W pkt 3.11 tego standardu wskazano, iż w przypadku utraty prawa do stosowania uproszczeń wynikających z przepisów o rachunkowości mamy do czynienia ze zmianą zasad (polityki) rachunkowości. Skutki tej zmiany uwzględnia się w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym, stosując pełne podejście retrospektywne, tzn.:
1) odnosi się je na kapitał (fundusz) własny, wykazując na mocy art. 8 ust. 2 ustawy o rachunkowości jako zysk (stratę) z lat ubiegłych lub inną pozycję kapitałów (funduszy) własnych, jeżeli tak stanowią inne przepisy o rachunkowości,
2) przekształca się retrospektywnie dane porównawcze w sprawozdaniu finansowym,
3) wykazuje się w odpowiedniej pozycji zestawienia zmian kapitału (funduszu) własnego, jeżeli istnieje obowiązek jego sporządzania.
Jeżeli zastosowanie pełnego podejścia retrospektywnego jest praktycznie niewykonalne, to stosuje się ograniczone podejście retrospektywne, ujmując skutki zmiany wartości aktywów i zobowiązań wynikające ze zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości jako korektę stanu początkowego odpowiednich składników kapitału (funduszu) własnego możliwie najwcześniejszego roku obrotowego. Jeśli zastosowanie ograniczonego podejścia retrospektywnego jest również praktycznie niewykonalne, to stosuje się podejście prospektywne i odnosi się skutki zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości odpowiednio w ciężar lub na dobro wyniku finansowego lub kapitału (funduszu) własnego, jeżeli przepisy o rachunkowości tak stanowią (por. pkt 3.13-3.14 KSR nr 7).
Jednostka, która zmieniła przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, jest również zobowiązana do ujawnienia w ustępie 6 pkt 3 i 4 dodatkowych informacji i objaśnień rodzaju zmian, przyczyn ich wprowadzenia oraz przedstawienia ich liczbowego wpływu odpowiednio na wynik finansowy lub kapitał (fundusz) własny, jak i retrospektywnego przekształcenia danych porównawczych. W jednostkach, które nie stosują uproszczenia polegającego na zaniechaniu ustalania rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, zmiana zasad (polityki) rachunkowości może wpływać również na wysokość odroczonego podatku dochodowego (por. pkt 3.15 KSR nr 7). Jeżeli dane porównawcze wymagają doprowadzenia do porównywalności, to dla zapewnienia porównywalności retrospektywnie przekształcone dane porównawcze wykazuje się uzupełniająco w odrębnej kolumnie bilansu - i jeżeli jest to praktycznie wykonalne - w rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych (por. pkt 7.6 KSR nr 7).
Zwracamy uwagę, że istnieje także możliwość stosowania w dalszym ciągu przepisów podatkowych w odniesieniu do umów leasingu już zawartych na dzień utraty prawa do tego uproszczenia. Zgodnie bowiem z wyjaśnieniami zawartymi w pkt 3.10 KSR nr 7, w przypadku utraty możliwości stosowania uproszczenia przewidzianego w art. 3 ust. 6 ustawy o rachunkowości, jednostka może w dalszym ciągu stosować przepisy prawa podatkowego w odniesieniu do umów już zawartych na dzień utraty zwolnienia pod warunkiem, że różnice tym spowodowane nie zniekształcają istotnie obrazu sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, lub takie przekształcenie jest praktycznie niewykonalne. Jeżeli warunki te nie są spełnione, to uprzednio zawarte umowy leasingu wymagają przekwalifikowania i przekształcenia danych porównawczych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.LeasingOperacyjny.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|