Towary w spisie z natury na koniec roku
Dochód do opodatkowania ustalam w oparciu o księgę podatkową. Czy jeśli za dany rok poniosłem stratę, to o wartość sporządzonego na koniec tego roku spisu z natury towarów powinienem zmniejszyć jej kwotę?
Podatnicy prowadzący księgę podatkową mają obowiązek na ostatni dzień roku sporządzić spis z natury m.in. towarów handlowych i wpisać go do księgi (por. § 24 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów). Spis z natury na koniec roku podlega uwzględnieniu przy ustalaniu dochodu rocznego zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o pdof. Jak wynika z tego przepisu, u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o pdof a kosztami uzyskania:
a) powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub
b) pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
Wartość sporządzonego na koniec danego roku spisu z natury zasadniczo zmniejsza koszty uzyskania przychodów za ten rok, co może skutkować zmniejszeniem straty za ten rok. Jednak jednocześnie koszty te zwiększa spis z natury na początek tego roku.
Zakupuję towary za granicą. Jak wycenić je w spisie z natury na koniec roku, jeśli pozostaną na stanie? Czy uwzględnić różnice kursowe?
Przy zakupie towarów za granicą koszt ich zakupu przelicza się na złote i ujmuje w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu", natomiast w momencie zapłaty zobowiązania powstają jeszcze różnice kursowe ujmowane w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki", gdy są ujemne, lub w kolumnie 8 "Pozostałe przychody", gdy są dodatnie. W spisie z natury takie towary należy wykazać:
- w cenie zakupu - to koszt ujęty w kolumnie 10 księgi, lub
- w cenie nabycia - to koszt ujęty w kolumnie 10 powiększony o koszty zakupu ujęte w kolumnie 11 "Koszty uboczne zakupu", lub
- cenie rynkowej, gdy jest niższa od ceny zakupu lub nabycia - to szacunkowa wycena wartości rynkowej dla towarów, które utraciły swą pierwotną wartość.
Zakupiłem towary handlowe różnego asortymentu na palecie. Na fakturze zakupu nie wskazano ceny pojedynczych sztuk towarów, tylko cenę za całą paletę (łącznie). Będę jednak sprzedawać pojedyncze towary z tego zakupu. Na koniec roku część towarów z palety może pozostać niesprzedana. Jak je wycenić na potrzeby spisu z natury?
Ponieważ w sytuacji opisanej w pytaniu towary zakupione na palecie nie miały wyszczególnionych na fakturze jednostkowych cen zakupu, podatnik powinien samodzielnie ustalić te ceny, przyjmując za podstawę np. ceny rynkowe poszczególnych towarów handlowych z palety oraz biorąc pod uwagę, by suma jednostkowych cen wszystkich towarów nie przekraczała łącznej ich ceny. Wycena powinna być dokonana na dzień zakupu - w kolumnie 10 księgi "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" podatnik może wpisać łączny koszt zakupu wynikający z faktury, jednak w odrębnej ewidencji lub np. w kolumnie 17 księgi "Uwagi" powinien ująć ustalone przez siebie wartości (w cenie zakupu) poszczególnych towarów. Gdy w spisie z natury na koniec roku niektóre towary z palety pozostaną niesprzedane, na podstawie dokonanej wcześniej wyceny podatnik będzie mógł określić ich jednostkową cenę zakupu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|