Ujęcie w księdze skonta otrzymanego po zapłacie za towary
W marcu br. zakupiliśmy towary handlowe i ujęliśmy ten zakup na podstawie otrzymanej faktury w księdze podatkowej. Uregulowaliśmy zapłatę za fakturę we wcześniejszym terminie i w związku z tym sprzedawca udzielił nam skonta, które potwierdziła wystawiona w kwietniu br. faktura korygująca. W jaki sposób i pod jaką datą ująć w księdze podatkowej korektę kosztów związaną z otrzymanym skontem?
Zmniejszenia kosztów zakupu towarów handlowych w związku z otrzymanym skontem należy dokonać w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" (zapisem ze znakiem minus lub na czerwono) w miesiącu otrzymania faktury korygującej.
Zasady korekty kosztów uzyskania przychodów określa art. 22 ust. 7c-7g ustawy o pdof. Z przepisów tych wynika m.in., że jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w razie braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Jeśli jednak w tym okresie rozliczeniowym podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty.
W sytuacji opisanej w pytaniu skonto zostało udokumentowane fakturą korygującą otrzymaną przez podatnika w miesiącu następującym po miesiącu, w którym podatnik zakupił towary handlowe, tj. w kwietniu 2024 r. Skonto nie jest błędem rachunkowym ani inną oczywistą omyłką, lecz zdarzeniem mającym miejsce po pierwotnym ujęciu kosztu. W rezultacie podatnik musi ująć korektę kosztu zakupu towarów (wpisanego do księgi w cenie zakupu wynikającej z pierwotnej faktury do kolumny 10 w marcu 2024 r.) w kwietniu 2024 r.
Zakładając, że koszty uzyskania przychodów kwietnia 2024 r. są wyższe od kwoty korekty, podatnik powinien w kolumnie 10 księgi wprowadzić kwotę zmniejszenia ze znakiem minus lub na czerwono, na podstawie faktury korygującej, pod datą otrzymania tej faktury.
Natomiast gdyby koszty kwietnia br. okazały się niższe niż kwota korekty, to w takim przypadku podatnik powinien na podstawie faktury korygującej wpisać kwotę korekty w dacie otrzymania tej faktury:
- do wysokości kosztów uzyskania przychodów tego miesiąca - w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" ze znakiem minus lub na czerwono,
- w wartości przekraczającej poniesione w kwietniu br. koszty - w tym samym wierszu w kolumnie 8 "Pozostałe przychody" ze znakiem dodatnim.
Przykład
Założenia W dniu 20 marca 2024 r. podatnik zakupił towary handlowe za kwotę 10.000 zł netto. W dniu 3 kwietnia 2024 r., po zapłacie faktury za ten zakup we wcześniejszym terminie, podatnik otrzymał fakturę korygującą dokumentującą uzyskane skonto. Faktura ta została wystawiona 3 kwietnia 2024 r. Wartość skonta to 500 zł netto. Koszty kwietnia 2024 r. są wyższe od kwoty korekty. Zapisy w księdze podatkowej Podatnik ujął fakturę za zakup towarów handlowych pod poz. 97 księgi za marzec br.:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|