Rozliczenie w księdze sprzedaży towarów w ramach WDT
Podatnik ustalający dochód do opodatkowania na podstawie księgi podatkowej nawiązał współpracę z kontrahentem z Niemiec. W kwietniu 2024 r. dokonał na jego rzecz sprzedaży towarów (WDT). Sprzedaż ta została udokumentowana fakturą wystawioną w dniu 8 kwietnia 2024 r. z datą sprzedaży 5 kwietnia 2024 r. Po jakim kursie należy wycenić przychód uzyskany z tej sprzedaży? Zapłata za te towary wpłynęła na rachunek walutowy. Czy w związku z tym powstaną różnice kursowe podlegające ujęciu w księdze?
Uzyskany przez podatnika przychód w walucie obcej, na podstawie art. 11a ust. 1 ustawy o pdof, należy przeliczyć na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania tego przychodu. Za datę powstania przychodu ze sprzedaży towarów uważa się dzień ich wydania, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Tak wynika z art. 14 ust. 1c ustawy o pdof. W opisanym przypadku wydanie towarów nastąpiło przed dniem wystawienia faktury w walucie obcej dokumentującej ich sprzedaż. Zakładając, że wcześniej kontrahent nie uregulował zapłaty za te towary, to dniem uzyskania przychodu jest dzień dokonania ich sprzedaży. Zatem przychód z ich sprzedaży wynikający z faktury wystawionej w euro należy przeliczyć na złote po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wydania towarów, czyli z dnia 4 kwietnia 2024 r. Przychód ten trzeba wpisać do księgi w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług" pod datą 5 kwietnia 2024 r.
Wpływ należności w euro za sprzedane towary na rachunek walutowy, w oparciu o art. 24c ust. 4 ustawy o pdof, należy przeliczyć na złote po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania waluty. Ze względu na zastosowanie różnych kursów waluty do przeliczenia przychodu należnego oraz otrzymanego występują różnice kursowe podlegające ujęciu w księdze. Dodatnie różnice kursowe pojawią się w sytuacji, gdy wartość przychodu należnego w dniu jego powstania jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania (por. art. 24c ust. 2 pkt 1 ustawy o pdof). Dodatnie różnice kursowe wpisuje się do księgi w kolumnie 8 "Pozostałe przychody". Z kolei ujemne różnice kursowe występują, gdy wartość przychodu należnego w dniu jego powstania jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania (por. art. 24c ust. 3 pkt 1 ustawy o pdof). Kwotę ujemnych różnic kursowych wpisuje się do księgi w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|