Import towarów z Chin w księdze
Prowadzimy księgę podatkową metodą uproszczoną. Zakupiliśmy towary z Chin. Otrzymaliśmy w marcu 2024 r. fakturę od kontrahenta chińskiego, z datą marcową, wystawioną w USD. Towar odprawiono w Polsce w kwietniu 2024 r., co potwierdza dokument SAD. W tym dokumencie mamy wartość towarów przeliczoną na złote oraz opłaty celne. Pod jaką datą i w jakiej wartości wpisać do księgi zakup towarów?
Zakup towarów handlowych w cenie zakupu księguje się w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Jak wskazuje § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, cena zakupu jest to cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe oraz obniżona o rabaty, opusty i inne podobne obniżenia. W sytuacji opisanej w pytaniu na cenę zakupu towarów wpływa nie tylko wartość samych towarów, ale także opłaty celne. Mamy więc do czynienia z dwoma kosztami składającymi się na cenę zakupu towarów, udokumentowanymi dwoma odrębnymi dowodami (zakup towarów - fakturą od chińskiego kontrahenta, opłaty celne - dokumentem SAD), wystawionymi w różnych datach.
Podstawą ujęcia w księdze kosztu zakupów towarów jest faktura zakupu wyrażona w walucie obcej. Koszt zakupu towarów wynikający z faktury od chińskiego kontrahenta należy przeliczyć na złote według kursu średniego NBP z ostatniego dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Wynika to z art. 11a ust. 2 oraz art. 24c ust. 7 ustawy o pdof.
Koszty wpisuje się do księgi podatkowej prowadzonej metodą uproszczoną generalnie w dacie poniesienia, tj. dacie wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 4 i ust. 6b ustawy o pdof). Tak też ewidencjonuje się zakup towarów, z wyjątkiem sytuacji, gdy towary dostarczono przed otrzymaniem faktury (por. § 15 rozporządzenia). W omawianym przypadku koszt zakupu towarów należało wprowadzić do księgi podatkowej na podstawie faktury zakupu pod datą jej wystawienia (marcową) do kolumny 10.
Podstawą ujęcia w księdze opłat celnych jest dokument SAD. Koszt z niego wynikający należy wpisać także do kolumny 10 księgi, pod datą jego poniesienia, tj. wystawienia dokumentu SAD.
Zapisy te będą dokonane na podstawie różnych dowodów, pod innymi pozycjami w księdze (w różnych datach), dlatego trzeba powiązać je ze sobą, np. poprzez odpowiednią adnotację w kolumnie 17 "Uwagi". Należy bowiem pamiętać, że niesprzedane towary z importu podatnik będzie musiał wykazać w spisie z natury w cenie zakupu, obejmującej, jak wskazano wcześniej, koszt zakupu towarów oraz opłaty celne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|