Towary otrzymane w darowiźnie a zapisy w księdze
Otrzymałem w darowiźnie towary handlowe. Jak ustalić ich wartość i wpisać do księgi podatkowej?
Nieodpłatne otrzymanie towarów, mających dla podatnika wartość handlową, mogło spowodować powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o pdof (z wyjątkami wskazanymi w tym przepisie, m.in. w przypadku otrzymania nieodpłatnych świadczeń od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn). Przychód z nieodpłatnych świadczeń w postaci darowanych towarów podlegający opodatkowaniu należy wpisać do kolumny 8 księgi podatkowej "Pozostałe przychody" pod datą jego uzyskania w wartości ustalonej na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o pdof. Podstawą zapisu może być dowód księgowy sporządzony przez podatnika, zawierający dane wskazane w § 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Gdyby jednak przychód z nieodpłatnych świadczeń podlegał zwolnieniu z opodatkowania, nie wpisuje się go do księgi podatkowej w kolumnie 8. Można za to odnotować jego uzyskanie w kolumnie 17 "Uwagi".
Podatnik nie może wartości nabytych nieodpłatnie towarów handlowych ująć w księdze podatkowej po stronie kosztów, tj. w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Nie poniósł bowiem wydatków na ich zakup, co sprawia, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Potwierdzają to organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lutego 2020 r., nr 0115-KDIT3.4011.492.2019.3.AW. Jeśli nieodpłatnie otrzymane towary handlowe będą na stanie magazynowym na dzień sporządzenia spisu z natury, należy je objąć takim spisem i wycenić. Natomiast ich wartości nie uwzględnia się przy ustalaniu dochodu do opodatkowania na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy o pdof.
Warto dodać, że w razie odpłatnego zbycia rzeczy otrzymanych nieodpłatnie, w związku z którymi zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o pdof został określony przychód, kosztem uzyskania przychodu jest wartość tego przychodu (por. art. 22 ust. 1d ustawy o pdof). W takim przypadku przychód ze sprzedaży ujmuje się w kolumnie 7 "Wartość sprzedanych towarów i usług", a koszt - w równowartości wcześniej ustalonego i ujętego w kolumnie 8 księgi przychodu z nieodpłatnych świadczeń - w kolumnie 13 księgi "Pozostałe wydatki".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|