Dowód zakupu towarów od osób fizycznych na aukcjach internetowych
Dokonuję zakupu towarów handlowych na zagranicznych aukcjach internetowych od osób fizycznych. Nie posiadam faktur ani rachunków na udokumentowanie tych transakcji. Czy mogę je wpisać do księgi podatkowej na podstawie dokumentów z portalu aukcyjnego i wyciągu bankowego potwierdzającego zakup?
W sytuacji gdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą zakupuje towary handlowe od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na aukcjach internetowych, w tym zagranicznych, a więc zakup jest dokonywany na odległość, występuje problem z właściwym udokumentowaniem takiego wydatku w księdze podatkowej. Jak bowiem wynika z § 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w przypadku zakupu od osób fizycznych niewystawiających faktur czy rachunków, zapisu w księdze należy dokonać na podstawie dowodu zawierającego wymienione w tym przepisie dane, w tym m.in. wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, oraz podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych. Warunki te może spełniać np. sporządzona umowa sprzedaży. Przy zakupach od osób fizycznych na aukcjach internetowych, w tym zagranicznych, często jednak nie uzyskuje się dowodu zawierającego takie dane.
Kwestie związane z możliwością udokumentowania i ujęcia w księdze kosztu uzyskania przychodu z tytułu zakupu towarów handlowych na aukcjach internetowych, w tym zagranicznych, były przedmiotem ostatnio wydanych interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 marca 2024 r., nr 0115-KDIT3.4011.127.2024.1.PS, oraz z dnia 20 lutego 2024 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.1122.2023.1.EC. Nabycie towarów w stanach faktycznych tam przedstawionych było dokumentowane:
- wydrukami potwierdzeń zamówień, na których została wyszczególniona nazwa portalu aukcyjnego, indywidualny numer zamówienia, data zakupu, data wysyłki oraz data dostawy, dane i adres kupującego, kwota sprzedaży, opis towaru oraz nick (nazwa użytkownika) sprzedawcy,
- potwierdzeniami wykonania przelewów dotyczących przedmiotowych transakcji, na kwoty korespondujące z kwotami figurującymi na potwierdzeniach zamówień.
Dyrektor KIS orzekł, że w przedmiotowych sprawach wydatki z tytułu nabycia towarów na aukcjach internetowych udokumentowane w ten sposób można ująć w kolumnie 10 księgi podatkowej "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" i tym samym zakup ten może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Warto dodać, że podobne rozstrzygnięcie znalazło się w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 21 sierpnia 2023 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.451.2023.3.AA.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|