Zwrot towarów w księgach nabywcy
Spółka z o.o. prowadzi działalność handlową m.in. w sklepach. W marcu 2024 r. dokonała zwrotu do dostawcy wadliwych towarów, które zakupiono w lutym 2024 r. Dostawca uznał reklamację i w dniu 3 kwietnia 2024 r. wystawił fakturę korygującą, którą otrzymano pocztą elektroniczną. Towary są ujmowane w stałych cenach ewidencyjnych na poziomie ceny sprzedaży brutto. Jak dokonać rozliczenia tej korekty w księgach?
W przypadku ewidencjonowania towarów w stałych cenach ewidencyjnych różniących się od cen zakupu (nabycia), na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy o rachunkowości, dokonując wyksięgowania wartości zwróconych wadliwych towarów do dostawcy, równolegle powinny zostać wyksięgowane odchylenia od cen ewidencyjnych przypadające na zareklamowane towary. Gdy ceną ewidencyjną jest cena sprzedaży brutto, trzeba wyksięgować wartość odchyleń z tytułu marży oraz odchyleń z tytułu VAT przypadającą na zwrócone dostawcy towary.
Wydanie towarów z magazynu w cenie przyjętej do ewidencji, tj. w cenie sprzedaży brutto, można ująć w księgach na podstawie dowodu "WZ - Wydanie na zewnątrz" zapisem:
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 33 "Towary".
Natomiast wyksięgowanie odchyleń od wydanych towarów można zaewidencjonować w oparciu o dowód PK następująco:
a) odchylenia z tytułu marży
- Wn konto 34-2 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów" (w analityce: Odchylenia z tytułu marży),
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
b) odchylenia z tytułu VAT
- Wn konto 34-2 "Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów" (w analityce: Odchylenia z tytułu VAT należnego),
- Ma konto 30.
Jednostka w celach kontrolnych może dobrowolnie wartość przekazanych dostawcy towarów, do momentu zakończenia postępowania reklamacyjnego, ująć w ewidencji pozabilansowej jednostronnym zapisem po stronie Wn, np. na koncie 39 "Zapasy obce". Po uznaniu reklamacji przez dostawcę ich wartość należy wyksięgować z konta 39 zapisem jednostronnym po stronie Ma.
W księgach wartości wynikające z otrzymanej faktury korygującej można ująć ze znakiem minus po tych samych stronach kont, na których zaewidencjonowano kwoty z faktury pierwotnej. Innym stosowanym sposobem jest zaksięgowanie ich po przeciwnych stronach kont, na których ujęto kwoty z faktury pierwotnej.
Po dokonaniu tych księgowań na koncie rozrachunkowym z dostawcą, jeśli spółka już dokonała płatności za pierwotną fakturę, może wystąpić saldo po stronie Wn, które oznacza nadpłatę. Kwota ta w zależności od ustaleń może zostać zwrócona albo przeznaczona na zmniejszenie zobowiązań.
Przykład Założenia
Dekretacja w księgach marca 2024 r.
Dekretacja w księgach kwietnia 2024 r.
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|