Rabat otrzymany na przełomie roku
W kwietniu 2024 r. jednostka otrzymała fakturę korygującą dokumentującą uzyskany rabat za zakupione w listopadzie 2023 r. towary. W jaki sposób rozliczyć ten rabat w księgach rachunkowych, jeśli towary objęte rabatem zostały sprzedane w 2023 r. a sprawozdanie finansowe za 2023 r. zostało już sporządzone?
Jeśli jednostka uzyskała w 2024 r. rabat dotyczący zakupu towarów z 2023 r., gdy sprawozdanie finansowe za 2023 r. zostało już sporządzone, ale jeszcze niezatwierdzone, to dokonując korekty trzeba uwzględnić art. 54 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Jak wskazano w tym przepisie, gdy po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, to odpowiednie wyjaśnienia zamieszcza się w informacji dodatkowej.
Zatem w przypadku gdy w 2024 r. jednostka otrzymała fakturę korygującą z tytułu rabatu (dotyczącą towarów sprzedanych w 2023 r.) już po sporządzeniu sprawozdania za 2023 r., ale jeszcze przed jego zatwierdzeniem, a kwota rabatu ma istotny wpływ na to sprawozdanie, to powinna odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie zapisów w księgach 2023 r. Natomiast, gdy jednostka uzna kwotę rabatu za nieistotną, ujmie fakturę korygującą w księgach roku obrotowego, w którym ją otrzymała, tj. w 2024 r.
Inaczej jednak będzie, gdy księgi rachunkowe za rok, którego korekta (np. rabat) dotyczy zostały już zamknięte, a sprawozdanie zatwierdzone. Wówczas przy korekcie z tytułu tego rabatu trzeba uwzględnić art. 54 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Wynika z niego, że jeśli jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach mających wpływ na sporządzone sprawozdanie finansowe już po zatwierdzeniu tego sprawozdania, to powinna ująć ich skutki w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała. Dodajmy, że wówczas o sposobie ujęcia korekty w księgach decydować będzie istotność korekty.
Korekty dotyczące lat ubiegłych, o wartości uznanej przez jednostkę za istotną, odnosi się na konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" jako zysk (stratę) z lat ubiegłych. Taki sposób rozliczenia wynika bowiem bezpośrednio z art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości. W regulacji tej wskazano, że jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za spełniające wymagania określone w art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości, to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako zysk (strata) z lat ubiegłych.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania w grudniu 2023 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|