Zmiana wierzyciela w księgach rachunkowych dłużnika
Jeden z dostawców podpisał z bankiem umowę faktoringu i dokonał cesji swoich wierzytelności na jego rzecz. Dlatego zobowiązania wobec niego regulujemy na rachunek faktora, tj. banku. Czy w księgach powinniśmy dokonywać przeksięgowania zobowiązania z konta rozrachunkowego dostawcy na konto faktora?
Faktoring należy do tzw. umów nienazwanych, które nie są bezpośrednio uregulowane w przepisach. Zawierany jest zgodnie ze swobodą umów i polega na wykupie przez podmiot świadczący usługę faktoringu (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw (faktorantów) należnych im od kontrahentów (odbiorców) z tytułu dostaw i usług. W zależności od tego, kto przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika, faktoring można podzielić generalnie na pełny (właściwy, prawidłowy, bez regresu) i niepełny (niewłaściwy, nieprawidłowy, z regresem).
Faktoring pełny polega na tym, że faktor wykupuje wierzytelność i przejmuje ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika. Z tego względu przejętą przez faktora należność wyksięgowuje się z ksiąg wierzyciela (faktoranta). Dla celów bilansowych zawarcie umowy faktoringu pełnego traktowane jest analogicznie jak sprzedaż wierzytelności. Wobec tego wartość nominalną sprzedanej należności odnosi się u faktoranta w ciężar kosztów finansowych.
W przypadku faktoringu niepełnego faktor wykupuje wierzytelność bez przejęcia ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika. Faktorant powinien zatem samodzielnie dochodzić swoich praw wobec dłużnika. Z punktu widzenia rachunkowości umowa faktoringu niepełnego traktowana jest jak umowa pożyczki lub kredytu. Dlatego nie następuje wyksięgowanie należności od dłużnika z ksiąg rachunkowych faktoranta (jak ma to miejsce w przypadku faktoringu pełnego). Wierzytelność ta powinna nadal figurować w księgach na koncie 20 "Rozrachunki z odbiorcami" do czasu spłaty wierzytelności przez dłużnika.
W omawianej sytuacji konieczność dokonania przeksięgowania zobowiązania z konta rozrachunkowego dostawcy na konto rachunkowe faktora, czyli banku wystąpi, jeśli zawarta między bankiem a wierzycielem umowa jest umową faktoringu pełnego. W takim bowiem przypadku na skutek zawartej umowy jej wierzycielem stał się faktor. Przeksięgowanie zobowiązania może zostać dokonane w ewidencji analitycznej do konta 21 "Rozrachunki z dostawcami" następującym zapisem:
- Wn konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" (w analityce: Dotychczasowy wierzyciel),
- Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami" (w analityce: Nabywca wierzytelności - faktor).
Jeśli zawarta umowa jest umową faktoringu niepełnego, dłużnik nadal ma obowiązek dokonywać zapłaty na rzecz dotychczasowego wierzyciela (faktoranta). Wtedy nie dokonuje się przeksięgowania zobowiązania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|