Różnice kursowe przy zwrocie zaliczki
W lutym 2024 r. otrzymaliśmy od firmy z Niemiec zaliczkę w euro na poczet wykonania usługi. Jej kwota wpłynęła na rachunek walutowy w euro. Ze względu na trudności kadrowe nie możemy zrealizować tej usługi w wyznaczonym terminie, więc zwróciliśmy otrzymaną zaliczkę. Czy na skutek tego zwrotu powstaną różnice kursowe, które należy ująć w księgach?
Zwrot zaliczki w euro kontrahentowi z Niemiec może spowodować powstanie różnic kursowych. Różnice te należy rozliczyć na rozrachunkach oraz od środków na rachunku walutowym. Różnice kursowe w zależności od ich charakteru, na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, zalicza się odpowiednio do przychodów finansowych (dodatnie różnice kursowe) lub kosztów finansowych (ujemne różnice kursowe).
Jak stanowi art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości, wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach na dzień ich przeprowadzenia po średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu faktycznego. Dlatego otrzymaną zaliczkę należało przeliczyć po średnim kursie ogłoszonym przez NBP z dnia poprzedzającego dzień jej wpływu na rachunek walutowy i ująć w księgach na podstawie wyciągu bankowego. Z kolei jej zwrot powinien zostać wyceniony z zastosowaniem średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego rozchód tej kwoty z konta walutowego. W związku z przyjęciem różnych kursów waluty na dzień wpływu zaliczki i dzień jej zwrotu, wystąpią różnice kursowe na rozrachunkach z kontrahentem. Poza tym trzeba także rozliczyć różnice kursowe od własnych środków pieniężnych na rachunku walutowym. W oparciu o art. 35 ust. 8 ustawy o rachunkowości do wyceny kolejności rozchodu waluty z rachunku walutowego można zastosować jedną z metod określonych w art. 34 ust. 4 pkt 1-3 tej ustawy. Są to: kurs przeciętny, FIFO ("pierwsze przyszło - pierwsze wyszło") lub LIFO ("ostatnie przyszło - pierwsze wyszło"). Informacja o stosowanej metodzie powinna znajdować się w polityce rachunkowości.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|