Co należy rozumieć przez działalność inwestycyjną jednostki?
Kolejną, po działalności operacyjnej, sferą działalności jednostki prezentowaną w rachunku przepływów pieniężnych jest działalność inwestycyjna, inaczej zwana działalnością lokacyjną. Swoim zakresem obejmuje ona nabywanie lub zbywanie aktywów trwałych (z wyjątkiem długoterminowych rozliczeń międzyokresowych i należności długoterminowych, jeżeli dotyczą one działalności operacyjnej) oraz krótkoterminowych aktywów finansowych (z wyjątkiem środków pieniężnych i ich ekwiwalentów), jak również wszystkie związane z nimi pieniężne koszty i korzyści, z wyjątkiem tych, dotyczących podatku dochodowego.
Jak wynika z powyższego zakresu, pojęcie działalności inwestycyjnej dla rachunku przepływów jest znacznie szersze niż dla potrzeb sporządzania bilansu czy rachunku zysków i strat. Na potrzeby rachunku przepływów pieniężnych należy kierować się zatem dwoma kryteriami, tj. zakwalifikowaniem składnika majątku do jednej z powyżej wyszczególnionych pozycji aktywów i przepływem pieniężnym z nim związanym.
Niezależnie od przyjętej metody sporządzania rachunku przepływów pieniężnych (pośredniej czy bezpośredniej) - przepływy z działalności inwestycyjnej sporządza się zawsze zestawiając ze sobą kwoty wpływów i wydatków. Pamiętać należy, że przepływy pieniężne dotyczące tej działalności wykazuje się w kwotach netto, a VAT z tytułu transakcji powiązanych z tą działalnością wykazuje się w przepływach z działalności operacyjnej.
Przykład Spółka "Beta" sprzedała w 2023 r. za kwotę: 24.600 zł (w tym VAT: 4.600 zł) maszyny produkcyjne całkowicie zamortyzowane, które wykazywała w środkach trwałych. Kontrahent uregulował należność, a spółka odprowadziła VAT od tej transakcji. W rachunku przepływów pieniężnych za 2023 r. powyższe operacje ujęto (w uproszczeniu):
|
W praktyce zdarza się, że nabycie inwestycji jest rozliczane w walucie obcej. Jeśli w wyniku wyceny zobowiązań czy należności w walutach obcych dotyczących działalności inwestycyjnej powstają zrealizowane różnice kursowe, to wykazuje się je łącznie z przepływami z działalności inwestycyjnej.
Przykład Spółka "Gamma" w 2023 r. zakupiła budowlę za: 630.000 EUR. Zgodnie z umową, płatność ma być uregulowana w dwóch równych ratach. Pierwszą ratę spółka wpłaciła w bieżącym roku, a drugą ureguluje w przyszłym. W rachunku przepływów pieniężnych za 2023 r. sporządzonym metodą pośrednią, w przepływach inwestycyjnych, spółka wykazała jedynie różnice kursowe, które zostały naliczone przy rozliczeniu pierwszej raty, ze względu na fakt zrealizowania różnic kursowych poprzez zapłatę. Druga rata, pozostająca w zobowiązaniach, została ujęta w przepływach z działalności operacyjnej w pozycji A.II.2. "Zyski (straty) z tytułu różnic kursowych", gdzie jako korekta niepieniężna jest eliminowana z zysku (straty) netto. |
Zakwalifikowanie składnika majątku do określonych pozycji aktywów w sposób bezpośredni oddziałuje na kwestię prezentacji przepływów z działalności inwestycyjnej. Dokonuje się bowiem podziału wpływów i wydatków na cztery podstawowe kategorie, które związane są ze sposobem wykorzystania danego składnika majątku. Obejmują one kolejno operacje dotyczące: wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych, inwestycji w nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych, aktywów finansowych oraz pozostałych inwestycji.
Zauważyć należy, że wskazane tytuły są uszeregowane według rosnącej łatwości w upłynnieniu aktywów. Zatem sposób ich prezentacji niesie dodatkową wartość analityczną, np. wskazując w jak płynne inwestycje jednostka kieruje swoje środki pieniężne. Pomimo że tytuły kategorii są takie same dla wpływów, jak i dla wydatków, to zawartość poszczególnych pozycji jest różna. Stąd warto przeanalizować każdy tytuł z osobna.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|