Prezentacja zysku ze sprzedaży znaku towarowego
Sprzedaliśmy prawo do znaku towarowego, które stanowiło wartość niematerialną i prawną. Czy koszty i przychody związane z tą sprzedażą należy odnieść do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych? W której pozycji rachunku zysków i strat należy przedstawić zysk ze sprzedaży tego znaku - czy jako zysk ze sprzedaży aktywów niefinansowych?
W księgach rachunkowych koszty i przychody związane ze zbyciem wartości niematerialnych i prawnych (analogicznie jak dotyczące sprzedaży środków trwałych) traktuje się jako pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki. Wobec tego zalicza się je do pozostałych kosztów lub przychodów operacyjnych. Mowa o tym w art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości.
Uzyskany przez jednostkę przychód ze sprzedaży prawa do znaku towarowego zakwalifikowanego do wartości niematerialnych i prawnych podlegał zatem ujęciu na koncie 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Fakturę dokumentującą sprzedaż znaku towarowego można było ująć zapisem:
a) wartość przychodu netto
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne",
b) VAT należny
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego",
c) należność ogółem
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
Jeżeli znak towarowy nie był całkowicie zamortyzowany, jego nieumorzoną wartość należało odnieść na konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Sprzedany znak towarowy mógł zostać wyksięgowany, np. na podstawie dowodu PK, zapisem:
a) wartość początkowa
- Ma konto 02 "Wartości niematerialne i prawne",
b) dotychczasowe umorzenie
- Wn konto 07-2 "Odpisy umorzeniowe wartości niematerialnych i prawnych",
c) wartość nieumorzona
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".
Na koncie 76-1 księguje się również ewentualne koszty związane ze sprzedażą prawa do znaku towarowego.
Pomimo że przychód i koszt z tytułu sprzedaży wartości niematerialnych i prawnych są ujmowane w księgach rachunkowych oddzielnie, w rachunku zysków i strat jest wykazywany wynik z tytułu tego zbycia per saldo - odpowiednio jako zysk lub strata.
Z pytania wynika, że Czytelnicy osiągnęli zysk ze sprzedaży prawa do znaku towarowego. Zakładając, że sprawozdanie finansowe przygotowują według wzoru z załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, to wartość tego zysku powinni ująć w rachunku zysków i strat w pozycji G.I (wariant kalkulacyjny) lub D.I (wariant porównawczy) jako "Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania Jednostka powinna zaprezentować zysk z tytułu sprzedaży prawa do znaku towarowego w kwocie 16.000 zł w porównawczym rachunku zysków i strat za 2023 r. według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości w pozycji D.I "Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych". |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|