Prezentacja kosztów NKUP
W księgach rachunkowych spółki z o.o. w 2023 r. na kontach analitycznych zostały zaewidencjonowane koszty, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (NKUP). W jaki sposób powinny one zostać uwzględnione w rachunku zysków i strat za 2023 r.?
Koszty NKUP są to koszty, które wpływają na obciążenie wyniku finansowego jednostki, ale nie można ich uwzględnić w rachunku podatkowym (nie są one brane pod uwagę przy ustalaniu dochodu do opodatkowania ani wykazywane w zeznaniu rocznym). Tego typu koszty ujmuje się w księgach rachunkowych na ogólnych zasadach i uwzględnia w rachunku zysków i strat. Ponieważ księgi rachunkowe muszą być prowadzone w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (por. art. 9 ust. 1 ustawy o pdop - Dz. U. z 2023 r. poz. 2805), trzeba zorganizować ewidencję kosztów, które nie mogą być uznawane za koszty podatkowe. Można tego dokonać, wyodrębniając te koszy na kontach analitycznych do poszczególnych kont syntetycznych kosztów, można też nie stosować takich wyodrębnień, tylko ujmować koszty NKUP w ewidencji pozabilansowej, na kontach pozabilansowych.
Z pytania wynika, że spółka z o.o. ewidencjonowała w księgach rachunkowych koszty bilansowe z wyodrębnieniem w analityce tych niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. To wyodrębnienie służyło do prawidłowego wykazania kosztów w rachunku podatkowym, tj. przy ustalaniu dochodu podatkowego spółka powinna uwzględniać koszty bilansowe pomniejszone o wartość kosztów ujętych w ewidencji analitycznej do kont kosztów jako NKUP (a także powiększone o koszty uzyskania przychodów nieujęte w księgach bieżącego okresu). Natomiast w rachunku zysków i strat są prezentowane wszystkie koszty bilansowe, bez względu na to, czy są one uwzględniane w rachunku podatkowym, czy nie. Co więcej, koszty NKUP nie są w jakiś szczególny sposób wydzielane w tym rachunku, nie wyodrębnia się ich w pozycjach szczegółowych.
Warto zaznaczyć, że w rachunku zysków i strat występuje pozycja "Podatek dochodowy", na którą składa się przede wszystkim podatek dochodowy za bieżący rok i podatek odroczony. Podatek odroczony tworzy się zgodnie z art. 37 ustawy o rachunkowości w związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach wartością aktywów i pasywów a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości. Gdy koszty ujęte w danym roku jako NKUP stanowią koszty podatkowe w innym roku, może się to wiązać z powstaniem tytułu do utworzenia takiego podatku - np. w odniesieniu do kosztów naliczonych (zaksięgowanych), lecz niezapłaconych odsetek od zobowiązań może zajść potrzeba utworzenia aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|