Pozostałe informacje i objaśnienia
Według załącznika nr 1 ustęp 10 dodatkowych informacji i objaśnień brzmi:
10. Inne informacje niż wymienione powyżej, jeżeli mogłyby w istotny sposób wpłynąć na ocenę sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki
Tę pozycję wypełnia się, jeżeli jednostka uzna to za celowe i służące przedstawieniu jej prawdziwego wizerunku. Jak wynika z art. 4 ust. 1a ustawy o rachunkowości, w celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostka jest obowiązana ujawnić wszelkie dodatkowe informacje konieczne do spełnienia tego obowiązku w informacji dodatkowej. Jeśli więc inne informacje niż wcześniej wymienione mogłyby w istotny sposób wpłynąć na ocenę sytuacji majątkowej, finansowej oraz wynik finansowy jednostki, to należy je tutaj przedstawić. W świetle art. 4 ust. 1b ustawy o rachunkowości, jeżeli w wyjątkowych przypadkach stosowanie określonego przepisu ustawy nie pozwoliłoby na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego, to jednostka nie stosuje tego przepisu, a w informacji dodatkowej uzasadnia przyczyny jego niezastosowania oraz określa wpływ, jaki niezastosowanie przepisu wywiera na obraz sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki. Jednostka może w tej pozycji wskazać przyczyny odstąpienia od stosowania określonego przepisu oraz sposób, w jaki wpłynęło to na dane zawarte w sprawozdaniu finansowym.
Zwracamy uwagę, że w pozycji tej można przedstawić ogólny opis wpływu wojny w Ukrainie na sytuację i wynik finansowy jednostki, w tym na osądy i szacunki dokonane przez jednostkę. Pomocne w tej kwestii mogą być rekomendacje Komitetu Standardów Rachunkowości pt. "Sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności w warunkach rosyjskiej agresji na Ukrainę". W świetle ww. rekomendacji skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę mogą być różne dla poszczególnych przedsiębiorstw w zależności od sektorów gospodarki, branży, obszarów prowadzenia działalności i rynków zbytu. Dlatego też możliwe skutki ww. sytuacji dla działalności jednostki należy przedstawiać w sposób przejrzysty i umożliwiający użytkownikom całościowy ogólny osąd co do sytuacji jednostki, jej rozwoju, ryzyk i niepewności w tym zakresie.
Ponadto przedsiębiorstwa energetyczne, na podstawie art. 44 ustawy Prawo energetyczne, powinny w tej pozycji informacji dodatkowej przedstawić odpowiednie pozycje bilansu oraz rachunki zysków i strat odrębnie dla poszczególnych rodzajów wykonywanej działalności gospodarczej w zakresie przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, przesyłania, dystrybucji lub magazynowania paliw gazowych, obrotu paliwami gazowymi, skraplania gazu ziemnego lub regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego, a także wskazać zasady alokacji aktywów i pasywów oraz kosztów i przychodów do każdej z tych działalności. Dodatkowo przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii elektrycznej powinny ujawnić w tej pozycji informację o przychodach z tytułu wykonywania prawa własności do sieci przesyłowej lub sieci dystrybucyjnej.
Natomiast jednostki prowadzące działalność rolniczą, które w aktywach bilansu wykazują zwierzęta lub uprawy roślin wieloletnich stanowiące aktywa biologiczne, w świetle zapisów Krajowego Standardu Rachunkowości nr 12 "Działalność rolnicza", w tej pozycji dodatkowych informacjach i objaśnieniach ujawniają:
a) istnienie oraz wartości bilansowe aktywów biologicznych, do których posiadają ograniczone prawo rzeczowe oraz wartości bilansowe aktywów stanowiących zabezpieczenie zobowiązań,
b) planowane nakłady dotyczące rozbudowy bądź nabycia aktywów biologicznych,
c) informacje o ryzyku zmiany cen,
d) informacje o zdarzeniach spowodowanych warunkami pogodowymi, plagami szkodników i chorobami, które istotnie wpłynęły na wyniki działalności rolniczej,
e) informacje o wsparciu dla działalności rolniczej, w tym o niespełnieniu warunków do otrzymania wsparcia oraz innych zdarzeniach o charakterze warunkowym związanych ze wsparciem, a także o przyczynach oraz kwocie prognozowanych zmniejszeń wysokości przyznanego wsparcia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|