Nabycie opon do firmowego samochodu osobowego w księdze
Do firmowych samochodów osobowych zakwalifikowanych jako środki trwałe zakupiliśmy nowe opony zimowe. Samochody te wykorzystywane są do tzw. działalności mieszanej. Czy o wartość tych opon należy zwiększyć wartość początkową samochodów, czy powinniśmy ująć koszt w księdze podatkowej?
Wydatki poniesione przez Czytelników na zakup opon zimowych do firmowych samochodów osobowych zaliczonych do środków trwałych nie mogą zostać odniesione na zwiększenie wartości początkowej tych pojazdów. Nie można ich bowiem uznać za nakłady stanowiące ulepszenie środków trwałych. Jak wynika z art. 22g ust. 17 ustawy o pdof, środek trwały uważa się za ulepszony m.in., gdy wydatki poniesione na jego przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia tego środka do używania. Nowych opon w aucie nie można zakwalifikować jako przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację czy też modernizację samochodu. Nie wpływają one także na zmianę funkcji użytkowych pojazdu. Zmiana opon na zimowe jest niezbędna, żeby samochód mógł w zimowych warunkach spełniać takie same funkcje, jakie pełni w pozostałą część roku. W związku z tym wydatki na zakup zimowych opon odnosi się bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów pod datą ich poniesienia, czyli pod datą wystawienia faktury ich zakupu.
Z pytania wynika, że firmowe samochody osobowe wykorzystywane są do tzw. działalności mieszanej. Zatem od zakupionych opon Czytelnicy mogą odliczyć tylko 50% VAT naliczonego wykazanego na fakturze zakupu. Tak określa art. 86a ust.1 i ust. 2 ustawy o VAT (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.). Poza tym, w myśl art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o pdof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli jest on wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Uznaje się, że pojazd taki jest używany także do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą wtedy, gdy podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w przepisach ustawy o VAT, chyba że na podstawie przepisów ustawy o VAT nie jest zobowiązany do prowadzenia takiej ewidencji (art. 23 ust. 5f-5g ustawy o pdof).
Skoro więc firmowe samochody osobowe, o których mowa w pytaniu, są wykorzystywane do celów mieszanych, Czytelnicy mają prawo do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów 75% wydatków związanych z ich używaniem. Dotyczy to m.in. zakupu opon do tych samochodów. Ustalając kwotę, która może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, trzeba mieć na uwadze, że ograniczenie to obejmuje także VAT naliczony, który zgodnie z przepisami o VAT nie podlega odliczeniu (por. art. 23 ust. 5a ustawy o pdof). Oznacza to, że do wartości netto opon wynikającej z faktury dokumentującej ich zakup najpierw trzeba doliczyć 50% VAT naliczonego na fakturze, a następnie od otrzymanej wartości obliczyć 75%. Ustalona w ten sposób kwota może stanowić koszty uzyskania przychodów. W księdze podatkowej należy ująć ją pod datą wystawienia faktury w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".
Przykład Założenia
Zapisy w księdze podatkowej Na podstawie faktury do księgi za listopad 2023 r. wpisano:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|