Dokonywanie zapisów w księdze a zarzuty wadliwego jej prowadzenia
Prowadzę ewidencję sprzedaży i na jej podstawie dokonuję zapisów w podatkowej księdze. Wpisując do księgi przychód jedną kwotą na koniec miesiąca, nie uzupełniam danych kontrahentów w kolumnie 4 i 5 księgi. Czy grozi to postawieniem zarzutu wadliwego prowadzenia księgi?
W opisanym przypadku wypełnianie kolumn 4 i 5 podatkowej księgi nie jest konieczne. Tak więc ich niewypełnienie nie grozi postawieniem zarzutu wadliwego prowadzenia księgi.
W podatkowej księdze przychodów i rozchodów kolumny 4 i 5 są przeznaczone do wpisywania imion i nazwisk (nazw firm) oraz adresów kontrahentów. Przy czym wypełnienie tych kolumn nie zawsze jest konieczne. Jak wskazuje treść ust. 5 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, dane o kontrahentach, z którymi zawarte zostały transakcje dotyczące zakupu surowców, materiałów, towarów itp. lub sprzedaży wyrobów gotowych (towarów), wymagają uzupełnienia, gdy transakcje są udokumentowane fakturami i paragonami. Kolumn tych nie wypełnia się natomiast w wypadku zapisów dotyczących przychodu ze sprzedaży na podstawie dziennych zestawień sprzedaży oraz dowodów wewnętrznych.
Chociaż wymienione wyjątki nie odnoszą się do sytuacji opisanej w pytaniu, czyli do zapisu na podstawie ewidencji sprzedaży, to należy zauważyć, że ewidencja ta służy rejestrowaniu przychodu nieudokumentowanego fakturami, czy rachunkami. Tak wynika z § 7 ust. 2 rozporządzenia, który określa podstawowy zakres informacji, jakie ewidencja sprzedaży powinna zawierać. Natomiast w myśl § 17 ust. 1 i § 18 ust. 5 rozporządzenia, zapisów w:
- ewidencji sprzedaży - należy dokonywać jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym,
- podatkowej księdze - dotyczących przychodów wykazanych w ewidencji sprzedaży można dokonywać w jednej pozycji na koniec miesiąca.
W świetle tych regulacji trzeba uznać, że nie jest konieczne podawanie danych o kontrahentach zarówno w ewidencji sprzedaży, jak i w podatkowej księdze, gdy podatnik stosując dopuszczalne uproszczenia w jej prowadzeniu, przenosi do księgi - jedną kwotą na koniec miesiąca - sumę przychodów uprzednio zarejestrowanych w ewidencji sprzedaży. Zatem niewypełnienie w księdze kolumn 4 i 5 w tym przypadku nie grozi postawieniem podatnikowi zarzutu, że prowadzi księgę wadliwie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|