Otrzymanie zapłaty przez system płatności on-line
Spółka z o.o. rozpoczęła działalność handlową w ramach sklepu internetowego. Wielu klientów korzysta z możliwości zapłaty za towary przez system płatności on-line. W jaki sposób należy ewidencjonować taką płatność w księgach rachunkowych? Na jakim koncie powinna być ujmowana prowizja pobierana za korzystanie z tego systemu płatności?
Przychody ze sprzedaży internetowej ujmuje się w księgach na koncie 73-0 "Sprzedaż towarów" według ogólnych reguł, ponieważ w ustawie o rachunkowości nie zawarto szczególnych przepisów dotyczących sprzedaży przez internet. Dla celów podatkowych przychód ze sprzedaży internetowej, za którą klient zapłacił wykorzystując system płatności on-line, powstaje w momencie wpływu należności na rachunek bankowy pośrednika finansowego. Wówczas bez znaczenia jest, kiedy środki pieniężne rzeczywiście wpłyną na rachunek bankowy sprzedawcy. W celu uniknięcia rozbieżności pomiędzy przepisami rachunkowymi a podatkowymi, datę uzyskania przychodów podatkowych ze sprzedaży towarów, za które zapłacono za pośrednictwem systemu płatności on-line, można również przyjąć na potrzeby rachunkowości.
Środki pieniężne z tytułu płatności uregulowanych przez kupujących za pośrednictwem płatności on-line, które nie wpłynęły jeszcze na rachunek bieżący jednostki, można ujmować w księgach rachunkowych na koncie przeznaczonym do ewidencji środków pieniężnych w drodze, np. na koncie 13-9 "Środki pieniężne w drodze", zapisem:
- Wn konto 13-9 "Środki pieniężne w drodze",
- Ma konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami".
Jeżeli należności z tytułu sprzedaży internetowej są opłacone przed przekazaniem towarów kupującemu, nie powstaje typowy rozrachunek z odbiorcą, który podlegałby sprawdzaniu czy został uregulowany. Ze względu na to, że w systemach handlowo-magazynowych lub w samych systemach sprzedaży internetowej mogą automatycznie tworzyć się ewidencje pomocnicze, które pozwalają powiązać płatność z dostawą, nie jest konieczne prowadzenie analityki do konta 20 z podziałem na poszczególnych klientów. Przy czym trzeba wyodrębnić konta klientów, którzy kupują towar z opcją płatności "za pobraniem". Wtedy pod datą uzyskania potwierdzenia, że klient towar odebrał, rozrachunek podlega przeksięgowaniu na konto rozrachunków z firmą kurierską. Stosowanie takiego rozwiązania powinno wynikać z polityki rachunkowości jednostki.
W księgach koszty prowizji dotyczącej zapłaty za pośrednictwem systemów płatności on-line zalicza się do kosztów operacyjnych i ujmuje na koncie 40-2 "Usługi obce" i/lub na koncie w zespole 5.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|