Wpływ zapłaty w złotówkach na rachunek walutowy
Kontrahent należność za fakturę wyrażoną w złotych, za naszą zgodą, zapłacił w euro na nasz rachunek walutowy. Jaki kurs należy zastosować do rozliczenia tego zdarzenia w księgach? Czy powstaną w takim przypadku różnice kursowe podlegające ewidencji w księgach?
Kontrahent może dokonać zapłaty należności w innej walucie niż ta, w której była wyrażona należność, po uzgodnieniu warunków takiej zapłaty, które warto zawrzeć na piśmie. Strony powinny ustalić przelicznik kursu złotego na euro, który spowoduje spełnienie świadczenia, tj. ile euro musi otrzymać jednostka, żeby należność w złotych uznać za spłaconą. Wpłatę euro na rachunek walutowy należy wycenić kursem średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wpływu. Jeśli po uzyskaniu tej zapłaty wystąpią różnice kursowe na rozrachunkach, należy je, na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości, zasadniczo rozliczyć w koszty lub przychody finansowe.
Co istotne, jeżeli jednostka dla celów podatku dochodowego ustala różnice kursowe metodą podatkową, powstałe na takiej transakcji różnice nie będą mogły być uwzględnione w rachunku podatkowym. Wtedy bowiem nie uznaje się za podatkowe różnic kursowych między wartością przychodu wyrażonego w złotych a jego wartością w dniu zapłaty wyrażoną w walucie obcej. Natomiast w przypadku gdy jednostka stosuje metodę bilansową rozliczania różnic kursowych dla celów podatkowych lub np. jest na CIT estońskim, wszystkie różnice kursowe ujmowane w księgach rachunkowych w przychodach finansowych lub kosztach finansowych są uwzględniane podatkowo.
Przykład Założenia
Dekretacja
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|