Płatności regulowane firmowymi kartami płatniczymi
Jesteśmy niewielką spółką z o.o. prowadzącą działalność usługową. Kilku naszym pracownikom udostępniliśmy karty płatnicze do firmowych rachunków bankowych. W jaki sposób ujmować w księgach operacje dokonane z wykorzystaniem tych kart?
W prowadzonej działalności gospodarczej karty płatnicze służą do regulowania zobowiązań, np. za nabywane towary, materiały, usługi, a także do dokonywania wypłat gotówki z bankomatu. Z art. 2 pkt 15a ustawy o usługach płatniczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2360 ze zm.) wynika, że karta płatnicza to karta uprawniająca do wypłaty gotówki lub umożliwiająca złożenie zlecenia płatniczego za pośrednictwem akceptanta lub agenta rozliczeniowego, akceptowana przez akceptanta w celu otrzymania przez niego należnych mu środków.
Sposób ewidencji księgowej zakupu towaru, materiału, czy usługi za pomocą firmowej karty płatniczej powinien wynikać z zasad (polityki) rachunkowości danej jednostki. Ujmowanie w księgach rachunkowych płatności kartą firmową odbywa się najczęściej za pomocą kont rozrachunkowych, tj. konta 24-9 "Pozostałe rozrachunki - inne" lub konta 23-4 "Pozostałe rozrachunki z pracownikami". W przypadku gdy karty użytkują różne osoby, np. właściciele lub pracownicy, to wskazane jest wyodrębnienie w ramach konta 24-9 i 23-4 kont analitycznych, dotyczących osób korzystających z kart. Pozwoli to na ustalenie salda rozliczeń z każdą z osób posługujących się kartami. Z kolei wypłatę gotówki z bankomatu można ewidencjonować na koncie 13-9 "Środki pieniężne w drodze", ponieważ moment podjęcia gotówki z rachunku bieżącego przy użyciu karty płatniczej nie jest tożsamy z momentem obciążenia rachunku wypłacaną kwotą.
Ewidencja księgowa operacji gospodarczych, za które zapłata następuje za pomocą firmowych kart płatniczych, odbywa się na zasadach ogólnych, co oznacza, że wartość brutto danej transakcji może zostać zaewidencjonowana na koncie 21 "Rozrachunki z dostawcami" (zapisem po stronie Wn konta 30 "Rozliczenie zakupu", w korespondencji ze stroną Ma konta 21). Zobowiązania opłacone firmową kartą płatniczą traktuje się, co do zasady, jako uregulowane w dniu zakupu, w związku z tym konto 21 nie powinno wykazywać salda. Wskazane jest więc wartość brutto faktury, ujętą na koncie 21, przeksięgować na konto 24-9 lub 23-4, na którym ujmuje się operacje dokonywane za pomocą kart płatniczych. Dokonuje się tego zapisem po stronie Wn konta 21, w korespondencji ze stroną Ma konta 24-9 lub 23-4. Saldo Ma na kontach 24-9 i 23-4 pozostawać będzie do momentu jego rozliczenia na podstawie wyciągu bankowego potwierdzającego obciążenie rachunku bankowego płatnościami dokonanymi przy użyciu karty płatniczej.
Warto pamiętać, że rozliczanie płatności przy użyciu firmowych kart płatniczych może odbywać się również z pominięciem konta 21. Dotyczy to jednak drobnych, nieistotnych zakupów rozliczanych bezpośrednio w koszty (np. zakupu materiałów biurowych, środków czystości). Decyzję w sprawie ewidencjonowania wartości brutto zobowiązania uregulowanego firmową kartą płatniczą jednostka podejmuje we własnym zakresie. Jeżeli zdecyduje, że wartość brutto zobowiązania będzie ujmowała z pominięciem konta 21, to wartość brutto faktury zaksięguje zapisem po stronie Wn konta 30, w korespondencji ze stroną Ma konta 24-9 lub 23-4.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|