Bony w księgach wydającego
Prowadzimy działalność handlową. Zamierzamy sprzedawać bony różnego przeznaczenia do realizacji w naszych sklepach. Jak należy ujmować w księgach wydanie bonu i uregulowanie nim zapłaty?
Bony z reguły wydawane są za ustaloną opłatą. Mają oznaczony termin ważności, tj. datę, do której mogą zostać wykorzystane. W określonych miejscach można dokonać zakupu towarów lub usług o wskazanej na nich wartości. Jak wynika z art. 2 pkt 41 ustawy o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), bon to instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, w przypadku którego towary, które mają zostać dostarczone, lub usługi, które mają zostać wykonane, lub tożsamość potencjalnych dostawców lub usługodawców są wskazane w samym instrumencie lub określone w powiązanej dokumentacji, w tym w warunkach wykorzystania tego instrumentu. Wyróżnia się bony jednego przeznaczenia (SPV) i bony różnego przeznaczenia (MPV) - por. art. 2 pkt 44 ustawy o VAT. Oferowane przez jednostkę bony powinny być oznaczone unikatowym numerem, co pozwala na ich identyfikację, tj. jednoznaczne określenie momentu realizacji każdego bonu lub utraty jego ważności. Dlatego zaleca się prowadzenie pozabilansowej ewidencji ilościowo-wartościowej wydanych bonów. Wyksięgowanie bonu z ewidencji pozabilansowej powinno nastąpić pod datą jego realizacji lub utraty ważności (przykład).
Przychód podatkowy i bilansowy u wydającego bon powstanie w dacie realizacji bonu, tj. zapłaty nim za towar lub usługę albo w dniu upływu jego terminu ważności (gdy nie został on zrealizowany w wyznaczonym okresie).
W księgach rachunkowych wartość wydanego bonu, w dacie jego sprzedaży, na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, ujmuje się jako rozliczenia międzyokresowe przychodów obejmujących m.in. równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych.
Jeżeli bon nie zostanie zrealizowany w wyznaczonym terminie, kwotę ujętą w dacie jego wydania na koncie 84 (wartość nominalna bonu MPV lub wartość netto bonu SPV) odnosi się do pozostałych przychodów operacyjnych.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania Ewidencja pozabilansowa |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|