Rozliczenie powypadkowej naprawy samochodu
Na skutek kolizji został uszkodzony firmowy samochód osobowy, który objęty jest ubezpieczeniem AC. Naprawy dokonał warsztat, który wystawił za nią fakturę na naszą firmę. Ubezpieczyciel przekazał odszkodowanie bezpośrednio na rachunek bankowy warsztatu. Jak ująć to zdarzenie w księgach?
Wydatki poniesione na naprawę uszkodzonego podczas kolizji samochodu firmowego odnoszone są do pozostałych kosztów operacyjnych jednostki. Natomiast kwotę otrzymanego od ubezpieczyciela odszkodowania zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych (art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. g oraz lit. i ustawy o rachunkowości).
Gdy naprawiany firmowy samochód osobowy objęty był dobrowolnym ubezpieczeniem AC i wykorzystywany do celów mieszanych, to do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć: 75% kwoty netto wynikającej z faktury za naprawę samochodu, otrzymanej z warsztatu samochodowego oraz 75% z 50% kwoty VAT naliczonego na fakturze niepodlegającej odliczeniu. Gdy firmowy samochód osobowy wykorzystywany jest do celów mieszanych, wskazane jest w ewidencji analitycznej do konta 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne" wyodrębnić koszty podatkowe (KUP) i niepodatkowe (NKUP).
Uzyskane w związku ze szkodą powstałą w samochodzie osobowym odszkodowanie ujmuje się na koncie 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Jeżeli ubezpieczyciel przekazuje odszkodowanie bezpośrednio na rachunek bankowy warsztatu samochodowego, który naprawił samochód, właściciel samochodu nie otrzymuje fizycznie środków pieniężnych, więc nie trafiają one na rachunek bieżący jednostki. Wówczas przychód z tytułu odszkodowania można ująć w księgach w dacie otrzymania decyzji o jego przyznaniu. Inaczej jest dla celów podatkowych, ponieważ przychód podatkowy powstanie w dacie przekazania odszkodowania do warsztatu samochodowego. Przychodem do opodatkowania jest cała kwota otrzymanego odszkodowania, bez znaczenia pozostaje, że do kosztów uzyskania przychodów zaliczono tylko 75% kosztów poniesionych na naprawę samochodu.
Trzeba zaznaczyć, że z przychodów podatkowych wyłączono zwrócone inne wydatki niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów (por. art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o pdof - Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). Jednak te regulacje nie mają zastosowania do odszkodowania, które nie stanowi zwrotu tego samego wydatku poniesionego przez podatnika (np. na powypadkową naprawę samochodu), ale jest świadczeniem z tytułu umowy ubezpieczenia. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z dnia 13 listopada 2019 r. na pytanie naszego Wydawnictwa.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrzewodnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|