Wycena nieruchomości inwestycyjnej według wartości rynkowej, dokonana we własnym zakresie
Jesteśmy spółką posiadającą nieruchomości inwestycyjne wyceniane według wartości rynkowej. Czy wyceny tych nieruchomości dla celów bilansowych może dokonać prezes spółki? Jakie dokumenty powinniśmy posiadać, aby na podstawie wyceny prezesa corocznie księgować wartość rynkową nieruchomości?
Wartość nieruchomości zaliczonych do inwestycji, wycenianych według wartości rynkowej, jednostka ma obowiązek aktualizować co najmniej na każdy dzień bilansowy. Ustawa o rachunkowości nie nakłada obowiązku wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę oraz nie podaje, na podstawie jakich dokumentów należy zaksięgować aktualną wycenę nieruchomości. Dla potrzeb bilansowych takiej wyceny może dokonać jednostka we własnym zakresie. Nie ma przeszkód, aby dokonał jej np. prezes spółki, tak jak w przypadku pytającej spółki. Ujęcie w księgach rachunkowych aktualnej wartości rynkowej nieruchomości może się odbyć w oparciu o dokumentację zgromadzoną przez osobę dokonującą wyceny, z której będzie wynikało na jakiej podstawie ustalono wartość rynkową. |
Jak stanowi art. 28 ust. 1 pkt 1a ustawy o rachunkowości, nieruchomości inwestycyjne można wyceniać nie rzadziej niż na dzień bilansowy według:
- zasad stosowanych dla środków trwałych, określonych w art. 28 ust. 1 pkt 1 oraz w art. 31 i art. 32 ust. 1-5 ustawy o rachunkowości, tj. według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości lub
- ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej.
Naszym zdaniem, jednostka powinna stosować jedną wybraną metodę wyceny w odniesieniu do wszystkich nieruchomości inwestycyjnych. Przyjęte postanowienia w tym zakresie należy opisać w zasadach (polityce) rachunkowości jednostki. Ustawa o rachunkowości nie pozostawia jedynie wyboru jednostkom mikro, gdyż jak wynika z art. 28a tej ustawy, nie mogą one wyceniać aktywów i pasywów według wartości godziwej.
Przyjmując wycenę inwestycji w nieruchomości według wartości rynkowych, jednostka ma obowiązek aktualizacji wyceny co najmniej na każdy dzień bilansowy. Zmiany wartości rynkowej nieruchomości inwestycyjnej (jej wzrost oraz zmniejszenie) odnosi się odpowiednio na dobro pozostałych przychodów operacyjnych lub w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych (por. art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. c ustawy o rachunkowości). W przypadku wyceny nieruchomości inwestycyjnej według ceny rynkowej nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, ani nie uwzględnia się utraty wartości spowodowanej użytkowaniem nieruchomości. W wartości takiej nieruchomości nie ujmuje się również kosztów ulepszeń. Wynika to z faktu, że zarówno skutki ulepszeń, jak i utraty wartości nieruchomości powinny znaleźć odzwierciedlenie w cenie rynkowej. Ten sposób wyceny bilansowej skupia się zatem na zaktualizowaniu wartości nieruchomości do jej aktualnej ceny rynkowej, którą jednostka może oszacować samodzielnie lub korzystając z pomocy rzeczoznawcy. Ustawa o rachunkowości nie nakłada obowiązku wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę. Zatem dla celów bilansowych (ujęcia wartości rynkowej nieruchomości w księgach rachunkowych) jednostka może dokonać wyceny we własnym zakresie, na podstawie aktualnie obowiązujących na aktywnym rynku cen zbliżonych nieruchomości, o podobnej lokalizacji, stanie technicznym, służące podobnym celom. Ustalenia wartości rynkowej nieruchomości na dzień bilansowy może zatem dokonać np. prezes spółki, tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu. Przy szacowaniu nieruchomości można wykorzystać wszelkie, niezbędne i dostępne dane o nieruchomościach, zawarte np. w: księgach wieczystych, ewidencji sieci uzbrojenia terenu, planach miejscowych, akcie notarialnym czy świadectwie charakterystyki energetycznej.
Warto jednak podkreślić, iż najbardziej wiarygodna jest wycena rzeczoznawcy majątkowego. Posiada on bowiem odpowiednie kompetencje do przeprowadzenia wyceny majątku. Jeżeli więc wycena nieruchomości ma służyć jednostkom zewnętrznym (np. bankom) lub mieć wartość dowodową, to nie powinna być przeprowadzona przez jednostkę samodzielnie, tylko właśnie przez rzeczoznawcę majątkowego. Korzystanie przy szacowaniu wartości nieruchomości inwestycyjnej z usług rzeczoznawcy wskazane jest również w sytuacji, gdy nie jest ona przedmiotem obrotu rynkowego i nie istnieje aktywny rynek dla podobnych obiektów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|