Nieruchomość gruntowa nabyta w drodze zasiedzenia
Postanowieniem sądu spółdzielnia budownictwa mieszkaniowego nabyła poprzez zasiedzenie własność nieruchomości gruntowej, na której znajduje się parking dla mieszkańców. Czy taką nieruchomość należy zaksięgować w korespondencji z kontem funduszu, czy jako pozostałe przychody operacyjne?
Nabycie nieruchomości gruntowej przez zasiedzenie jest formą nieodpłatnego przysporzenia majątkowego, a wartość nieruchomości nabytej przez zasiedzenie należy traktować jako wartość otrzymanej nieodpłatnie rzeczy. W księgach rachunkowych wartość tej nieruchomości należy odnieść na dobro pozostałych przychodów operacyjnych. |
Zasady funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 438). W zakresie nieuregulowanym tą ustawą mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2021 r. poz. 648 ze zm.). W myśl ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Spółdzielnia mieszkaniowa nie może odnosić korzyści majątkowych kosztem swoich członków. Przedmiotem działalności spółdzielni mieszkaniowej może być m.in. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych. Spółdzielnia może zarządzać nieruchomością niestanowiącą jej mienia lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielem (współwłaścicielami) tej nieruchomości. Może także prowadzić inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją powyższego celu.
Spółdzielnie mieszkaniowe, jako jednostki posiadające osobowość prawną, stosują przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz sporządzaniu sprawozdań finansowych przepisy ustawy o rachunkowości.
Zasiedzenie, o którym mowa w pytaniu, jest jedną z form nabycia własności nieruchomości. Pełni ono bardzo ważną funkcję w obrocie prawnym, bowiem wpływa na uzgodnienie stanu prawnego ze stanem faktycznym. Jest ono regulowane ustawą Kodeks cywilny, w dziale III. "Nabycie i utrata własności", w rozdziale II. "Zasiedzenie". W myśl tej ustawy, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Najważniejszym skutkiem zasiedzenia nieruchomości jest to, że dotychczasowy użytkownik staje się jej właścicielem. Generalnie potwierdza to sąd, a orzeczenie ma charakter deklaratoryjny.
Należy mieć na uwadze, że wartość nabytej w drodze zasiedzenia nieruchomości gruntowej, stanowi nieodpłatną korzyść (przysporzenie) majątkową.
Ustawa Prawo spółdzielcze określa zasadnicze fundusze spółdzielni, w tym także spółdzielni mieszkaniowych. Według aktualnie obowiązujących przepisów art. 78 § 1 ww. ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 26 września 1994 r.) zasadniczymi funduszami spółdzielni są:
1) fundusz udziałowy powstający z wpłat udziałów członkowskich, odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach;
2) fundusz zasobowy powstający z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach.
Spółdzielnia może tworzyć także inne fundusze własne przewidziane w odrębnych przepisach oraz w jej statucie.
Natomiast z treści art. 78 § 1 ustawy Prawo spółdzielcze w brzmieniu obowiązującym do 26 września 1994 r. wynikało, że fundusz zasobowy powstaje m.in. z wpłat przez członków wpisowego, z części nadwyżki bilansowej, wartości majątkowych otrzymanych nieodpłatnie.
Jak z powyższego wynika, ustawodawca wykreślił ze źródeł tworzenia funduszu zasobowego "wartości majątkowe otrzymane nieodpłatnie". Dlatego też - w naszej opinii - nabyta poprzez zasiedzenie własność nieruchomości gruntowej, o której mowa w pytaniu, powinna zostać uznana za przychód, a nie zwiększać funduszu spółdzielni. Ponieważ grunty co do zasady nie podlegają amortyzacji, księgowanie ich nieodpłatnego nabycia poprzez zasiedzenie - w świetle ustawy o rachunkowości - powinno nastąpić bezpośrednio na zwiększenie pozostałych przychodów operacyjnych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|