Zakwalifikowanie nabytych lokali po dokonaniu prac remontowych
Z punktu widzenia rachunkowości nieruchomości, w tym także lokale, mogą być klasyfikowane w jednostkach jako zapasy. Zapasy stanowią element rzeczowych aktywów obrotowych, dla których przyjmuje się, że zostaną zbyte lub zużyte w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeżeli trwa on dłużej niż 12 miesięcy. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, do rzeczowych aktywów obrotowych zalicza się materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym.
Biorąc powyższe pod uwagę nabywane lokale nie stanowią towaru handlowego, bowiem towarami handlowymi są artykuły przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Jak wynika z informacji zawartych w pytaniu jednostka nie sprzedaje tych lokali w stanie niewyremontowanym. Dlatego też nabyte lokale, po dokonaniu niezbędnych prac remontowych będą stanowiły - w naszej opinii - wyrób gotowy przeznaczony do sprzedaży w prowadzonej działalności gospodarczej. Do tego czasu (tj. do zakończenia remontu) powinny być one ujmowane jako produkcja w toku. Zatem wszystkie nakłady remontowe będą stanowiły element kosztu wytworzenia tego lokalu. Wynika to z faktu, że produkty gotowe i produkcję w toku wycenia się generalnie na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, według kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy. Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu (por. art. 28 ust. 3 ww. ustawy).
Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 listopada 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.458.2018.2.WM. W interpretacji tej czytamy m.in.:
"(...) nabyty lokal mieszkalny nie stanowi towaru handlowego (...), bowiem towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Wnioskodawca nie sprzeda tego lokalu w stanie nieprzerobionym, gdyż jak wskazano, lokal ten wymaga poniesienia nakładów budowlano-remontowych w celu uzyskania lepszej ceny sprzedaży.
Lokal mieszkalny nabyty przez Wnioskodawcę po dokonaniu niezbędnych prac remontowo-budowlanych będzie stanowił przeznaczony do sprzedaży wyrób gotowy w prowadzonej działalności gospodarczej, a przed zakończeniem remontu - produkcję niezakończoną. Zatem wszystkie nakłady remontowo-budowlane będą stanowiły element kosztu wytworzenia tego lokalu (...)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|