Wiekowanie należności przeterminowanych
W przypadku należności przeterminowanych wysokość odpisu aktualizującego uzależnia się najczęściej od stopnia przeterminowania należności. Dlatego, jeśli przyczyną dokonywania odpisów aktualizujących jest przeterminowanie należności, to analizując prawdopodobieństwo nieściągalności tych należności, jednostki sporządzają ich zestawienie, zawierające tzw. wiekowanie należności w przedziałach, np. przeterminowane do 30 dni, od 31 do 90 dni, od 91 do 180 dni, od 181 do 360 dni i więcej. Następnie - dysponując danymi historycznymi i bieżącymi informacjami - ustalają okres przeterminowania, po przekroczeniu którego dokonują odpisów aktualizujących. Przykładowo jednostki mogą ustalić, iż należności przeterminowane powyżej:
- 30 dni - spłacane są zazwyczaj w 90%, dlatego odpis aktualizujący wartość takich należności wynosi 10%,
- 90 dni - spłacane są zazwyczaj w 70%, dlatego odpis aktualizujący wartość takich należności wynosi 30%,
- 180 dni - spłacane są zazwyczaj w 50%, dlatego odpis aktualizujący wartość takich należności wynosi 50%,
- 360 dni - prawdopodobieństwo ich spłaty jest bardzo niskie, dlatego odpis aktualizujący wartość takich należności wynosi 100%.
Dokonując analizy wiekowej płatności należy brać pod uwagę ustalone terminy zapłaty. Co ważne, do należności, których wartość jest istotna nie powinno się podchodzić standardowo i każdy taki przypadek powinien być rozpatrywany oddzielnie.
Uwaga: Decyzję w sprawie zasad tworzenia odpisów aktualizujących wartość należności przeterminowanych podejmuje kierownik jednostki i zapisuje w polityce rachunkowości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|