Co należy rozumieć przez przyjęte zasady (politykę) rachunkowości?
Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 11 definiuje zasady (politykę) rachunkowości jako wybrane i stosowane przez jednostkę rozwiązania dopuszczone ustawą, w tym także określone w MSR, zapewniające wymaganą jakość sprawozdań finansowych. |
Szczegółowe wskazówki w kwestii ustalania zasad (polityki) rachunkowości i ich zmiany zawiera Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja" (KSR nr 7), stanowiący załącznik do uchwały nr 3/2018 Komitetu Standardów Rachunkowości z 13 listopada 2018 r. (Dz. Urz. Min. Fin. z 2019 r. poz. 2).
Przyjęte w polityce rachunkowości rozwiązania powinny uwzględniać przede wszystkim potrzeby jednostki w zakresie bieżącej analizy i oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz umożliwiać sprawowanie skutecznej kontroli dokonywanych operacji gospodarczych i finansowych w związku z prowadzoną przez jednostkę działalnością statutową. Dokumentacja opisująca przyjęte zasady rachunkowości powinna stanowić dla pracowników księgowości swoisty podręcznik pozwalający, w razie zatrudnienia nowych pracowników, szybko zapoznać się ze specyfiką przyjętych w danej jednostce rozwiązań ewidencyjnych.
Co istotne w polityce rachunkowości powinny zostać ujęte jedynie informacje w zakresie, w jakim ustawa o rachunkowości daje jednostkom prawo wyboru lub w jakim dopuszcza uproszczenia. Nie opisuje się zasad wynikających wprost z tej ustawy. Oczywiste jest bowiem, że wszelkie stosowane w jednostce rozwiązania muszą być zgodne z ustawą.
Politykę rachunkowości wprowadza się uchwałą zarządu w przypadku spółek kapitałowych, uchwałą wspólników w spółkach osobowych lub zarządzeniem właściciela w firmie osoby fizycznej. Dla zwiększenia czytelności niektóre szczegółowe ustalenia, dotyczące np. wykazu kont syntetycznych, zasad wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, mogą zostać opracowane w formie załączników stanowiących integralną część uchwały lub zarządzenia w sprawie zasad (polityki) rachunkowości.
Jeżeli zachodzi konieczność zmian zasad (polityki) rachunkowości, wskazane jest, aby decyzja (uchwała, zarządzenie) zawierała postanowienia o uchyleniu dotychczasowego paragrafu, punktu lub podpunktu, przedstawiała jego nową treść i datę wejścia w życie. Możliwe jest oczywiście stworzenie nowego, jednolitego tekstu podającego aktualne brzmienie przyjętej przez jednostkę polityki rachunkowości, co niewątpliwe ułatwia korzystanie z jej zasad.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|