Prezentacja odroczonego podatku dochodowego w sprawozdaniu
Rachunek zysków i strat |
Wpływający na wynik finansowy i wykazywany w rachunku zysków i strat podatek dochodowy za dany okres sprawozdawczy zawiera część bieżącą i odroczoną. Wykazywana w rachunku zysków i strat część bieżąca stanowi kwotę podatku dochodowego od osób prawnych należnego za rok podatkowy zgodnie z zeznaniem rocznym (CIT-8). Część odroczona stanowi zaś różnicę pomiędzy stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresu sprawozdawczego, z wyłączeniem rezerw i aktywów dotyczących operacji rozliczanych z kapitałem (funduszem) własnym, które odnosi się na kapitał (fundusz) własny.
W rachunku zysków i strat sporządzanym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości odroczony podatek dochodowy wykazuje się odpowiednio w pozycji:
- M. "Podatek dochodowy" - w przypadku kalkulacyjnego rachunku zysków i strat,
- J. "Podatek dochodowy" - w przypadku porównawczego rachunku zysków i strat.
Bilans |
Rezerwa i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazywane są w bilansie oddzielnie. Są one zaliczane do długoterminowych pozycji aktywów i pasywów. W bilansie sporządzanym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości wykazuje się je w aktywach w pozycji A.V.1. "Aktywa z tytułu odtoczonego podatku dochodowego" i w pasywach w pozycji B.I.1. "Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego".
Rezerwę i aktywa można kompensować, jeżeli jednostka ma tytuł uprawniający ją do ich jednoczesnego uwzględnienia przy obliczaniu kwoty zobowiązania podatkowego. KSR nr 2 w punkcie 14.2 wskazuje, że jednostka ma tytuł uprawniający ją do jednoczesnego uwzględnienia aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego przy obliczaniu kwoty zobowiązania podatkowego, jeżeli:
1) jest uprawniona do potrącenia należności i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego, oraz
2) aktywa i zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego dotyczą podatku dochodowego nałożonego przez tą samą władzę podatkową na:
a) tego samego podatnika, lub
b) różnych podatników, którzy są uprawnieni i zamierzają rozliczyć należności i zobowiązania z tytułu podatku dochodowego w kwocie netto lub jednocześnie zrealizować należności i rozliczać zobowiązania z tytułu podatku dochodowego.
Kompensowanie lub niekompensowanie aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego jest uzależnione od zasad (polityki) rachunkowości, przyjętych przez jednostkę. Przy czym kompensowaniu podlegają aktywa po uwzględnieniu odpisów z tytułu utraty ich wartości.
Uwaga: Decyzję w sprawie kompensowania lub niekompensowania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego podejmuje kierownik jednostki i zapisuje w polityce rachunkowości.
Informacja dodatkowa |
We wprowadzeniu do sprawozdania finansowego, przedstawiając przyjęte przez jednostkę zasady (politykę) rachunkowości omawia się również zasady przyjęte w zakresie podatku dochodowego, w tym wyjaśnia m.in. czy przyjęto zasadę kompensowania, czy niekompensowania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Z kolei w dodatkowych informacjach i objaśnieniach podaje się następujące informacje dotyczące odroczonego podatku dochodowego:
a) dane o stanie rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego na początek roku obrotowego, zwiększeniach, wykorzystaniu, rozwiązaniu i stanie końcowym,
b) wykaz istotnych rozliczeń międzyokresowych czynnych wynikających z aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|