Utrata wartości aktywów finansowych
Jak stanowi art. 35 ust. 2 ustawy o rachunkowości nie później niż na koniec okresu sprawozdawczego dokonuje się odpisu wyrażającego trwałą utratę wartości inwestycji zaliczonych do aktywów trwałych.
Trwałą utratę wartości definiuje art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości. Ma ona miejsce wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego doprowadzającego wartość składnika aktywów wynikającą z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto, a w przypadku jej braku - do ustalonej w inny sposób wartości godziwej.
Jednostka powinna ustalić sama czy doszło do trwałej utraty wartości posiadanych przez nią np. udziałów i akcji. W tym celu może dokonać oceny rentowności jednostki, w której posiada przedmiotowe udziały bądź akcje. Utratę wartości tych składników aktywów finansowych można ustalać i ujmować w księgach rachunkowych tylko wówczas, gdy obniżenie rentowności ma charakter trwały w kolejnych, następujących po sobie latach. Tylko pewne i wiarygodne dane o sytuacji finansowej i rentowności jednostki można przyjąć jako podstawę ustalenia i ujęcia w księgach rachunkowych trwałej utraty wartości aktywów finansowych. Na trwałą utratę wartości udziałów bądź akcji w innych jednostkach mogą mieć wpływ przede wszystkim zjawiska niekorzystne, tj. straty bilansowe, pogorszenie sytuacji finansowej, niezdolność do wypracowywania zysku, obniżenie kapitału zakładowego, które wystąpiły co najmniej w dwóch kolejno następujących po sobie latach obrotowych. O trwałej utracie wartości posiadanych w innej spółce udziałów czy akcji może też świadczyć np. postawienie tej spółki w stan likwidacji bądź upadłości.
Co ważne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości nie mają ostatecznego charakteru. Jeżeli ustała przyczyna, dla której zostały dokonane, można przywrócić całkowitą lub częściową wartość danego składnika aktywów finansowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|