Określenie roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych
Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe powinna w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości określić rok obrotowy i wchodzące w jego skład okresy sprawozdawcze.
Za rok obrotowy - w znaczeniu określonym ustawą o rachunkowości - uważa się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to może księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.
Rok obrotowy powinien być zawsze zgodny z przyjętym przez jednostkę rokiem podatkowym. Dlatego też ustalając rok obrotowy dla potrzeb bilansowych bądź dokonując jego zmian, należy uwzględnić przepisy podatkowe dotyczące danej jednostki. |
Generalnie każdy rok obrotowy powinien trwać 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych niezależnie od tego, czy jednostka przyjęła za rok obrotowy rok kalendarzowy, czy też inny okres. Wyjątki:
- rok obrotowy, w którym jednostka rozpoczęła działalność, może być krótszy lub dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy,
- pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.
Okres, jaki jednostka przyjęła za rok obrotowy, powinien zostać określony w statucie lub umowie, na podstawie której utworzono jednostkę. Każda zmiana roku obrotowego wymaga zmiany statutu lub umowy.
Niezależnie od roku obrotowego, stosując art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, w dokumentacji określa się wchodzące w skład tego roku krótsze okresy sprawozdawcze. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, przez okres sprawozdawczy rozumie się okres, za który sporządza się sprawozdanie finansowe w trybie przewidzianym ustawą lub inne sprawozdania sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych.
Okresem sprawozdawczym jest okres, za który jednostka sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości lub inne sprawozdanie sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych, w tym deklaracje podatkowe (może to być np. miesiąc, kwartał, półrocze). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|