Rozliczenie ubezpieczenia po kradzieży samochodu
W listopadzie 2022 r. skradziono samochód, który stanowił środek trwały w naszej jednostce. Koszty działalności operacyjnej rozliczamy tylko na kontach zespołu 4. W jaki sposób należy rozliczyć pozostającą na koncie 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów" kwotę ubezpieczenia? Czy można odnieść ją jednorazowo w koszty okresu?
Z reguły polisy ubezpieczeniowe dotyczą co najmniej 2 lat obrotowych, czyli przyszłych okresów sprawozdawczych. Dlatego na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości, zasadniczo powinny być one rozliczane w księgach za pośrednictwem czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, przez okres, na jaki zawarto polisę. Do ewidencji tych kosztów służy konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów".
Składkę wynikającą z polisy ubezpieczeniowej ujmuje się w księgach w następujący sposób:
- Wn konto 40-6 "Pozostałe koszty rodzajowe",
- Ma konto zespołu 2
oraz równolegle koszty do rozliczenia w czasie:
- Wn konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów",
- Ma konto 49 "Rozliczenie kosztów".
W odniesieniu do nieistotnych kosztów podlegających rozliczaniu w czasie jednostki mogą stosować uproszczenie polegające na tym, że składkę w części przypadającej na rok obrotowy, w którym zawarto polisę, zalicza się do kosztów bilansowych jednorazowo w miesiącu rozpoczęcia okresu ubezpieczenia, natomiast w części przypadającej na kolejny rok odnosi się do kosztów jednorazowo na początku następnego roku obrotowego.
W przypadku kradzieży ubezpieczonego samochodu przed końcem okresu ubezpieczenia nierozliczone koszty tego ubezpieczenia, pozostające na koncie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, odnosi się jednorazowo w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
Ponieważ jednostka ewidencjonująca koszty działalności operacyjnej jedynie w zespole 4 może sporządzać wyłącznie porównawczy rachunek zysków i strat, to rozliczenie pozostałej części ubezpieczenia, które ujęto wstępnie na koncie 40-6, należy przeprowadzić za pomocą konta 79-0 "Obroty wewnętrzne".
Nierozliczoną składkę ubezpieczeniową można więc rozliczyć w księgach rachunkowych w następujący sposób:
a) odpisanie nierozliczonych kosztów ubezpieczenia
- Wn konto 49,
- Ma konto 64-0;
b) odniesienie nierozliczonej kwoty ubezpieczenia w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 79-0 "Obroty wewnętrzne".
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.)
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|