Wydatki na przyszłoroczną prenumeratę
W listopadzie 2022 r. zakupiliśmy prenumeratę czasopism księgowo-kadrowych na okres od listopada 2022 r. do grudnia 2023 r. Jak należy zaksięgować otrzymaną fakturę wystawioną w listopadzie br.? Czy koszt prenumeraty należy rozdzielić na 2022 r. i 2023 r.?
Z pytania wynika, że prenumerata czasopisma branżowego dotyczy okresu od listopada 2022 r. do grudnia 2023 r. Koszt z nią związany powinien więc zostać przypisany w księgach proporcjonalnie do 2022 r. i 2023 r. Nie ma przy tym znaczenia, że całkowita zapłata nastąpiła w 2022 r.
Przy ujmowaniu w ewidencji księgowej kosztów i przychodów jednostki powinny kierować się zasadami memoriału oraz współmierności, które zostały określone w art. 6 ust. 1 i ust. 2 ustawy o rachunkowości. Zasada memoriału zobowiązuje, aby w księgach jednostki ujmować m.in. wszystkie obciążające ją koszty dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Natomiast dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zalicza się koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione.
Zatem faktura dotycząca prenumeraty z listopada 2022 r. powinna zostać wprowadzona do ksiąg 2022 r. pod datą jej wystawienia. Ponieważ koszt, który dokumentuje, odnosi się do 2022 r. i 2023 r., konieczne jest przyporządkowanie go proporcjonalnie do tych lat. Trzeba więc rozliczyć go w czasie na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości i ująć w księgach w korespondencji z kontem 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów". Koszt ten następnie podlega odniesieniu z konta 64-0 do właściwego okresu sprawozdawczego. Można go rozliczać w okresach miesięcznych przez cały okres korzystania z prenumeraty, jeśli koszt prasy jest znaczący. Gdy w ocenie jednostki nie jest istotny, można skorzystać z uproszczenia wynikającego z art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości i odpisać go jednorazowo w koszty działalności operacyjnej w obrębie danego roku, czyli w listopadzie 2022 r. i następnie w styczniu 2023 r.
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania w listopadzie 2022 r. Księgowania w styczniu 2023 r. |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|