Ujemna wartość firmy
Spółka z o.o. zakupiła przedsiębiorstwo. Cena nabycia tego przedsiębiorstwa była niższa od wartości godziwej przejętych aktywów netto, co spowodowało powstanie ujemnej wartości firmy. Jak należy rozliczyć ją w księgach rachunkowych?
W przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części zakupione aktywa i zobowiązania wycenia się według wartości godziwej. Dodatnia wartość firmy powstaje, gdy cena nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest wyższa od wartości godziwej przejętych, w ramach tego nabycia, aktywów netto. Natomiast ujemna wartość firmy występuje, jeśli cena nabycia jest niższa od wartości godziwej tych aktywów.
W księgach rachunkowych ujemną wartość firmy rozlicza się w sposób wskazany w art. 44b ust. 11 i ust. 12 ustawy o rachunkowości. Według tych przepisów ujemną wartość firmy, do wysokości nieprzekraczającej wartości godziwej nabytych aktywów trwałych (z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach), jednostka zalicza do rozliczeń międzyokresowych przychodów przez okres będący średnią ważoną okresu ekonomicznej użyteczności nabytych i podlegających amortyzacji aktywów. Wielkość tę w księgach można ująć zapisem:
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów".
Następnie kwota zaewidencjonowana na koncie 84 podlega odpisaniu w pozostałe przychody operacyjne przez okres będący średnią ważoną okresu ekonomicznej użyteczności nabytych i podlegających amortyzacji aktywów.
Z kolei pozostałą część ujemnej wartości firmy, która przekracza wartość godziwą aktywów trwałych, z pominięciem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach, odpisuje się na dzień nabycia przedsiębiorstwa do pozostałych przychodów operacyjnych. Wartość tę można zaewidencjonować zapisem:
- Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Przykład
Założenia
Dekretacja
Księgowania |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|