Przychody rozliczane w czasie
Jednostki dokonują rozliczeń międzyokresowych przychodów m.in. w związku z otrzymaniem zaliczek dotyczących dostaw i usług, które mają zostać zrealizowane w przyszłych okresach, otrzymaniem darowizn środków trwałych lub dofinansowań ich zakupu albo w związku z powstaniem ujemnej wartości firmy.
Rozliczenia międzyokresowe przychodów są dokonywane zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów. Zasada ta przewiduje, że dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego będą zaliczane koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione. Zatem na wynik finansowy powinny mieć wpływ osiągnięte w danym roku obrotowym przychody oraz odpowiednie, niezbędne do osiągnięcia tych przychodów koszty. W tym celu dokonuje się m.in. rozliczeń międzyokresowych:
- kosztów, które zostały poniesione w danym okresie, a dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych (czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów), oraz kosztów przypadających na ten okres sprawozdawczy, które jeszcze nie zostały poniesione (bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów),
- przychodów otrzymanych w danym okresie sprawozdawczym, jeśli dotyczą przyszłych okresów (rozliczenia międzyokresowe przychodów).
Szczegółowe zasady dokonywania rozliczeń międzyokresowych przychodów określa art. 41 ust. 1 i ust. 2 ustawy o rachunkowości. W przepisie tym można przeczytać, że rozliczenia międzyokresowe przychodów, dokonywane z zachowaniem zasady ostrożności, obejmują w szczególności:
1) równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych,
2) środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych, a także równowartość przyjętych nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny, środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych sfinansowanych z tych źródeł,
3) ujemną wartość firmy, o której mowa w art. 33 ust. 4 i art. 44b ust. 11 ustawy o rachunkowości.
Rozliczenia międzyokresowe przychodów można ewidencjonować na koncie 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". Zaleca się, aby rozbudować ewidencję analityczną na koncie 84 z taką szczegółowością, która pozwoli na ustalenie poszczególnych tytułów rozliczeń oraz ich stanu na dany moment, a także ich podział na część długo- i krótkoterminową (dotyczy to podmiotów, które sporządzają sprawozdanie finansowe zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości).
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|