Ujmowanie wynagrodzeń w księdze podatkowej
Prowadzimy podatkową księgę przychodów i rozchodów. W której kolumnie księgi i na jakiej podstawie księgować koszty wynagrodzeń pracowników w księdze?
W księdze podatkowej w kolumnie 12 "Wynagrodzenia w gotówce i w naturze" ujmuje się wartość brutto wynagrodzeń wypłacanych pracownikom. Zgodnie z pkt 12 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544) kolumna 12 przeznaczona jest do wpisywania wynagrodzeń brutto wypłacanych pracownikom - w gotówce i w naturze. Wynagrodzenia obejmują w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, za godziny nadliczbowe, premie, dodatki stażowe i funkcyjne, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop.
Wartość wynagrodzeń w naturze, gdy przedmiotem świadczeń w naturze są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy, wpisuje się według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców. W pozostałych przypadkach kwotę wynagrodzenia w naturze ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług albo udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, uwzględniając przede wszystkim ich stan i stopień zużycia oraz czas i miejsce udostępnienia.
Należności ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, jeśli zostaną wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony (art. 22 ust. 6ba ustawy o pdof). W przypadku uchybienia temu terminowi można zaliczyć je do kosztów podatkowych w dacie ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji. Stanowi o tym art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o pdof.
Podstawą ujęcia w księdze wynagrodzeń mogą być:
- listy płac lub inne dowody, na których pracownik potwierdza własnym podpisem kwoty otrzymanych wynagrodzeń w gotówce i w naturze - w przypadku wypłaty wynagrodzenia w kasie,
- inne dowody, np. wyciąg bankowy - jeżeli wynagrodzenie nie jest wypłacane w kasie.
Przykład
Założenia W firmie budowlanej prowadzonej przez osobę fizyczną wynagrodzenia za dany miesiąc są wypłacane 5. dnia następnego miesiąca. Z listy płac za marzec 2023 r. jednego z pracowników wynika, że kwota brutto wynagrodzenia wynosi 4.800 zł. Wynagrodzenie zostało przekazane pracownikowi na jego rachunek bankowy 5 kwietnia 2023 r. Zapisy w księdze podatkowej Podatnik w księdze podatkowej za marzec 2023 r. na podstawie listy płac wpisał:
|
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|