Korekta kosztów wynagrodzeń z poprzedniego roku
Od 1 kwietnia 2023 r. prowadzę księgi spółki z o.o. Okazało się, że poprzednia księgowa ujmowała koszty wynagrodzeń oraz składki ZUS od nich finansowane przez pracodawcę w księgach pod datą ich wypłaty/zapłaty. Wynagrodzenia za dany miesiąc są płatne 10. dnia następnego miesiąca. Dlatego w księgach 2023 r. ujęte zostały koszty wynagrodzeń i składki ZUS dotyczące grudnia 2022 r. W jaki sposób dokonać korekty, jeśli koszty działalności operacyjnej spółka ujmuje tylko w zespole 4?
Kwotę błędnie ujętych w księgach 2023 r. kosztów wynagrodzeń dotyczących grudnia 2022 r. oraz składek ZUS od nich finansowanych przez pracodawcę, gdy w ocenie jednostki jest istotna, należy wyksięgować z konta kosztów operacyjnych i ująć na koncie 82 "Rozliczenie wyniku finansowego". Natomiast jeżeli jest ona nieistotna, może zostać przeksięgowana do pozostałych kosztów operacyjnych lub można ją pozostawić na koncie kosztów działalności operacyjnej - sposób ewidencji powinien wynikać z polityki rachunkowości.
W księgach wynagrodzenia oraz składki ZUS od tych wynagrodzeń finansowane przez pracodawcę, są ujmowane jako koszty zgodnie z zasadą memoriału, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zalicza się je więc do kosztów miesiąca, za który są należne. Dla kosztów bilansowych data wypłaty wynagrodzenia pracownikom oraz zapłata składek do ZUS jest bez znaczenia (inaczej niż dla kosztów podatkowych). Dlatego wynagrodzenia za grudzień 2022 r. wraz ze składkami ZUS od nich opłacanymi przez pracodawcę należało w księgach odnieść do kosztów grudnia 2022 r. - bez względu na to, czy i kiedy zostały wypłacone/zapłacone.
Na podstawie art. 54 ust. 2 i ust. 3 ustawy o rachunkowości, kwotę korekty spowodowanej usunięciem istotnego błędu popełnionego w poprzednich latach obrotowych, za które sprawozdania finansowe są już zatwierdzone, odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako "zysk (stratę) z lat ubiegłych". Wtedy skutki korekty błędu należy ująć w kapitale (funduszu) własnym i wykazać jako zysk (stratę) z lat ubiegłych. Księguje się je w korespondencji z kontem 82 "Rozliczenie wyniku finansowego". Natomiast gdy skutki takich błędów nie mają dla jednostki istotnej wartości, uwzględnia się je zasadniczo w zysku lub stracie netto bieżącego roku obrotowego. Jeśli dotyczą one kosztów lub przychodów podstawowej działalności operacyjnej, można odnosić je w pozostałe koszty lub przychody operacyjne, aby nie zniekształcały wyniku działalności operacyjnej. Mogą one także być ujęte na koncie kosztów lub przychodów operacyjnych. Stosowane w tej kwestii rozwiązanie powinno zostać opisane w polityce rachunkowości jednostki.
Przykład
Założenia W jednostce wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacane są 10. dnia następnego miesiąca. Przyjmijmy, że w kwietniu 2023 r., po zamknięciu marca 2023 r., zauważono, że wynagrodzenia za grudzień 2022 r. w kwocie 45.600 zł oraz składki ZUS od nich opłacane przez pracodawcę w kwocie 6.300 zł błędnie zostały ujęte jako koszty w księgach 2023 r. Wartość błędnie ujętych wynagrodzeń oraz składek ZUS w ocenie jednostki nie jest kwotą istotną. Zgodnie z polityką rachunkowości nieistotne błędy lat ubiegłych dotyczące podstawowej działalności operacyjnej odnoszone są do pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych. Koszty działalności operacyjnej ujmowane są tylko w zespole 4. Dekretacja w księgach kwietnia 2023 r.
|
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|