Rezerwy na zobowiązania i na koszty
Zobowiązania zdefiniowano w art. 3 ust. 1 pkt 20 ustawy o rachunkowości jako wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki. Natomiast rezerwy to w myśl art. 3 ust. 1 pkt 21 tej ustawy takie zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Rezerwy są zatem specyficzną kategorią zobowiązań i w tej grupie pasywów lokują się w bilansie. Zawiązanie lub zwiększenie rezerw generuje koszt (zob. art. 3 ust. 1 pkt 31 ustawy), przy czym może on być różnie - zależnie od okoliczności - zarachowywany.
Należy w tym miejscu podkreślić, że przesłanką tworzenia rezerw jest zdarzenie już zaistniałe, przeszłe. Nie tworzy się rezerw na skutki zdarzeń, które mogą wystąpić lub wystąpią w przyszłych okresach sprawozdawczych.
Zgodnie z art. 35d ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości rezerwy tworzy się na pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego.
Ponadto w myśl art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności:
1) ze świadczeń wykonanych na rzecz jednostki przez kontrahentów jednostki, a kwotę zobowiązania można oszacować w sposób wiarygodny,
2) z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych, a także przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować w sposób wiarygodny, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana, w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku.
Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów wskazane w pkt 1 nie stanowią rezerw, kwalifikuje się je do zobowiązań z tytułu dostaw i usług i to także wtedy, gdy ustalenie ilości lub ceny dostawy (usługi) wymaga szacunków.
Obok rezerw typowych, których ustawowe przesłanki tworzenia wskazano powyżej, istnieją też inne, szczególne kategorie rezerw. Są nimi m.in. rezerwy:
- na przyszłe zobowiązania związane z restrukturyzacją (art. 35d ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości),
- z tytułu odroczonego podatku dochodowego (art. 37 ustawy),
- tworzone w związku z ustaniem przesłanki kontynuowania działalności (art. 29 ustawy).
W związku z końcem roku obrotowego zachodzi potrzeba przyjrzenia się rezerwom. Te składniki bilansu podlegają inwentaryzacji w drodze weryfikacji ich wartości w oparciu o posiadane dokumenty. Niezbędne jest:
- dokonanie przeglądu rezerw już istniejących pod kątem ustalenia, czy powinny być nadal utrzymywane (tzn. czy do dnia bilansowego przyczyna ich utworzenia nie wygasła) oraz czy wartość tych, które pozostają w księgach, wymaga modyfikacji (doszacowania lub częściowego rozwiązania); trzeba też ustalić, czy do końca roku obrotowego nie nastąpiło przekształcenie rezerwy w zobowiązanie do zapłaty,
- zidentyfikowanie zdarzeń zobowiązujących do utworzenia nowych rezerw - tutaj wymagany jest przegląd istotnych będących w toku kontraktów, zawartych umów, powództw wytoczonych jednostce i postępowań mediacyjnych, prowadzonych postępowań administracyjnych, podatkowych, ZUS; należy także przejrzeć zobowiązania pozabilansowe, szczególnie te z tytułu udzielonych poręczeń, gwarancji, przystąpień do długów (zobowiązania pozabilansowe mają tendencję do przekształcenia się w rezerwy, a następnie w zobowiązania, a niekiedy wprost w zobowiązania) - wszystko to należy zważyć prawdopodobieństwem wystąpienia w przyszłości obowiązku zapłaty; konieczna jest przy tym współpraca z zarządem oraz z prawnikiem prowadzącym sprawy jednostki, gdyż księgowość może nie znać wszystkich ryzyk, jakie zaistniały.
Na dzień bilansowy rezerwy należy wycenić w uzasadnionej, wiarygodnie oszacowanej wartości (art. 28 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości).
Przykład
Jednostka zajmuje się handlem towarami. Opóźnienie lub niekompletność dostaw powoduje naliczenie przez odbiorcę towarów kar umownych. Na koniec 2022 r. stwierdzono, że w ostatnim kwartale wystąpiły dwa przypadki takich opóźnień, jednak odbiorca jeszcze ich nie notyfikował. Zarząd jednostki uważa, że jedno z tych opóźnień nie leżało po stronie jednostki, jednak prawdopodobieństwo, że kara mimo to będzie musiała być zapłacona, jest znaczące. W związku z tym niezbędne jest utworzenie rezerwy na oba roszczenia w księgach 2022 r. zapisem:
Załóżmy, że w 2023 r. okaże się, że jednostkę obciążono karą tylko za jedno opóźnienie. Zapisy księgowe w 2023 r.:
|
Czy jednostka może utworzyć rezerwę na świadczenia pracownicze, nie dokonując wyceny aktuarialnej, tylko szacując kwotę kosztów z tytułu takiej rezerwy przypadającą na najbliższe 12 miesięcy po dniu bilansowym (biorąc pod uwagę planowane wypłaty odpraw emerytalnych czy nagród jubileuszowych)?
Odrębną podkategorią biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów są rezerwy na przyszłe świadczenia pracownicze, m.in.: z tytułu odpraw emerytalnych, nagród jubileuszowych czy niewykorzystanych urlopów. Są to wielkości szacowane na podstawie prawa i regulaminów pracy, układów zbiorowych, wiążących porozumień, z uwzględnieniem prawdopodobieństwa uzyskania uprawnień do takich świadczeń przez pracowników oraz stopy dyskonta. Ustawa o rachunkowości nie obliguje do wykorzystania aktuariusza do wyceny rezerw na świadczenia pracownicze. Posiadając odpowiednią wiedzę, można takich szacunków dokonać samodzielnie, posiłkując się choćby przykładem nr 8 zawartym w KSR nr 6 "Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe" (Dz. Urz. Min. Fin. z 2014 r. poz. 12). Nie jest jednak poprawne tworzenie rezerwy w kwocie przypadających do wypłaty świadczeń w ciągu 12 miesięcy po dniu bilansowym. Nie o to chodzi w tworzeniu tych rezerw. Trzeba mieć na uwadze, że pracownicy "zapracowują" na tego typu świadczenia przez cały, zwykle wieloletni okres zatrudnienia u danego pracodawcy (a nie tylko w roku wypłaty czy w roku poprzednim). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|