Dwie metody wyceny nieruchomości inwestycyjnych
Ewidencja nieruchomości inwestycyjnych jest prowadzona na koncie 04 "Inwestycje w nieruchomości". Wycena nieruchomości inwestycyjnych powinna odbywać się nie rzadziej niż na dzień bilansowy. W myśl art. 28 ust. 1 pkt 1a ustawy o rachunkowości można ją przeprowadzić na dwa sposoby:
- według zasad przewidzianych dla środków trwałych albo
- według ceny rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej.
Wyboru jednej z metod dokonuje kierownik jednostki i odpowiedni zapis w tej kwestii zamieszcza w przyjętych zasadach (polityce) rachunkowości.
W przypadku wyceny nieruchomości inwestycyjnych na zasadach dla środków trwałych nieruchomości ujmuje się w księgach rachunkowych w wartości początkowej równej cenie nabycia lub kosztowi wytworzenia i amortyzuje, odnosząc odpisy w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych w korespondencji z kontem 07-3 "Odpisy umorzeniowe inwestycji w nieruchomości". Jeśli w wyniku dokonania weryfikacji wartości nieruchomości inwestycyjnej stwierdzono, że nastąpiła trwała utrata wartości, to dokonuje się odpisu aktualizującego w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych w korespondencji z kontem 07-6 "Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości inwestycji w nieruchomości". Nieruchomości inwestycyjne, które jednostka wycenia według zasad przewidzianych dla środków trwałych, w bilansie wykazuje się w wartości początkowej wynikającej z konta 04, powiększonej o ewentualne koszty ulepszenia i pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne (konto 07-3) oraz o ewentualne odpisy z tytułu trwałej utraty wartości (konto 07-6).
W przypadku stosowania do wyceny nieruchomości inwestycyjnej ceny rynkowej lub inaczej określonej wartości godziwej nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych ani odpisów z tytułu trwałej utraty wartości. Nie księguje się też na zwiększenie wartości nieruchomości kosztów jej ulepszenia - obciążają one pozostałe koszty operacyjne. Na dzień bilansowy należy zaktualizować wartość nieruchomości inwestycyjnej do aktualnej ceny rynkowej (wartości godziwej). Jej oszacowania jednostka może dokonać we własnym zakresie lub z pomocą rzeczoznawcy. Skutki wyceny, nie później niż na dzień bilansowy, odnosi się do pozostałych kosztów operacyjnych (spadek wartości nieruchomości) lub pozostałych przychodów operacyjnych (wzrost wartości)) - w korespondencji z kontem 04. Jeśli jednostka nieruchomości inwestycyjne wycenia według wartości rynkowej (godziwej), to prezentuje je w bilansie w wartości wynikającej z konta 04 (w której uwzględniono już wycenę przeprowadzoną na dzień bilansowy).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|