Środki trwałe w budowie na dzień bilansowy
W okresie budowy lub ulepszenia środka trwałego ponoszone na ten cel nakłady są kwalifikowane do środków trwałych w budowie. Nakłady te ujmuje się na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Jak określa art. 28 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, środki trwałe w budowie na dzień bilansowy wycenia się w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Jeśli w czasie przeprowadzonej na koniec roku inwentaryzacji stwierdzi się utratę wartości środków trwałych w budowie, należy dokonać odpisu aktualizującego. W przypadku budowy odpis taki może być uzasadniony np. przy decyzji o czasowym wstrzymaniu budowy i niepewności co do jej dalszego kontynuowania.
Na dzień bilansowy środki trwałe w budowie wycenia się w wartości wynikającej z konta 08.
W 2022 r. rozpoczęliśmy budowę magazynu, który będzie naszym środkiem trwałym. Obecnie ze względu na problemy finansowe spowodowane inflacją musimy wstrzymać tę budowę. Czy powoduje to jakieś zapisy w księgach rachunkowych?
Wszelkie koszty związane z budową środka trwałego poniesione do czasu jego przyjęcia do używania ujmuje się w księgach rachunkowych na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Jeżeli jednostka podejmie decyzję o czasowym wstrzymaniu budowy środka trwałego, to dotychczas poniesione wydatki w związku z budową zgromadzone na koncie 08 mogą nadal pozostać na tym koncie. Czasowe wstrzymanie budowy zakłada bowiem, że budowa za jakiś czas zostanie wznowiona i dokończona. W przypadku czasowego wstrzymania budowy środka trwałego kierownik jednostki powinien rozważyć, czy nie jest zasadne dokonanie odpisu aktualizującego z tytułu trwałej utraty wartości środka trwałego w budowie. Odpisu tego dokonuje się, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych. Wartość odpisu szacuje się w ten sposób, aby doprowadzić wartość składnika aktywów wynikającą z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto, a w przypadku jej braku - do ustalonej w inny sposób wartości godziwej. Mowa o tym w art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości. Odpis aktualizujący wartość środka trwałego w budowie księguje się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych zapisem:
Gdy zaistnieją korzystne przesłanki wskazujące, że dokonany w okresach ubiegłych odpis aktualizujący środek trwały w budowie stał się w całości lub w części zbędny, jednostka zmniejsza odpis, ujmując go w pozostałe przychody operacyjne:
Przeanalizowanie, czy zaszły okoliczności wskazujące potrzebę dokonania, podwyższenia lub zmniejszenia odpisu aktualizującego wartość środka trwałego w budowie, jest konieczne co najmniej na każdy dzień bilansowy, jednak można robić to częściej. Warto dodać, że koszty dotyczące zabezpieczenia czasowo wstrzymanej budowy ujmuje się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych:
Nie są to koszty związane z budową, które mogą być zaliczone do kosztu wytworzenia środka trwałego w budowie, dlatego nie odnosi się ich na konto 08. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|