Cel bilansu oraz sposób prezentacji danych
Bilans jest integralną częścią sprawozdania finansowego każdej jednostki sporządzaną na koniec roku obrotowego oraz na każdy inny dzień bilansowy. Zawiera informacje o stanie majątku jednostki (posiadanych aktywach) i źródłach jego finansowania (pasywach jednostki). W bilansie sporządzanym na koniec roku obrotowego wykazuje się stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy. Jednostka, której rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, sporządzająca bilans na dzień 31 grudnia 2022 r., zawiera w nim dane o aktywach i pasywach na dzień 31 grudnia 2021 r. oraz na dzień 31 grudnia 2022 r. Jeśli bilans sporządzany jest na inny dzień bilansowy, to stany aktywów i pasywów wykazuje się na ten dzień oraz na dzień kończący rok obrotowy bezpośrednio poprzedzający ten dzień bilansowy.
Bilans i inne elementy sprawozdania finansowego dostępne w serwisie www.druki.gofin.pl |
Bilans sporządza się w języku polskim i walucie polskiej. Generalnie dla poszczególnych grup i podgrup aktywów i pasywów podaje się wartości w złotych i groszach według stanu na początek oraz na koniec roku obrotowego, umożliwiając tym samym porównanie zmian poszczególnych wartości bilansu na przestrzeni dwóch okresów sprawozdawczych.
Jako element sprawozdania finansowego bilans pełni funkcję informacyjną zarówno dla osób zarządzających jednostką, jak i potencjalnych inwestorów czy aktualnych kontrahentów. Stanowi źródło informacji dla jego czytelników o stanie majątku jednostki (posiadanych aktywach) i o tym jaki posiada ona dzięki temu potencjał.
Zakres informacji wykazywanych w bilansie przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji określa załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości. Jednostka może sporządzić bilans z większą szczegółowością, niż ta, określona w załącznikach do ustawy o rachunkowości, jeśli tylko wynika to z jej potrzeb lub specyfiki. Sposób prezentacji danych w bilansie, określony w załącznikach do ustawy o rachunkowości, charakteryzuje się ujmowaniem składników aktywów według ich rosnącej płynności. Jako pierwsze występują aktywa trwałe należące do najtrudniej zbywalnych, następnie aktywa obrotowe, a na samym końcu środki pieniężne na rachunkach bankowych i gotówka praktycznie natychmiast dostępne dla jednostki. Pasywa w bilansie ujmowane są według ich rosnącej wymagalności, to znaczy zaczynając od kapitału własnego, a kończąc na zobowiązaniach z tytułu dostaw i usług, kredytach, pożyczkach, tj. zobowiązaniach krótkoterminowych, które oczekują na ich uregulowanie w pierwszej kolejności. Wykazana w aktywach bilansu wartość poszczególnych grup składników aktywów powinna wynikać z ich wartości księgowej, skorygowanej o:
1) dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe oraz odpisy aktualizujące, w tym również z tytułu trwałej utraty wartości składników aktywów trwałych,
2) odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych,
3) odpisy aktualizujące wartość należności.
Aktywa finansowe i zobowiązania finansowe wykazuje się w bilansie w kwocie netto po kompensacie, jeżeli jednostka ma bezwarunkowe prawo do kompensaty aktywów i zobowiązań danego rodzaju i zamierza je rozliczyć w kwocie netto albo jednocześnie wydać składnik aktywów finansowych i rozliczyć zobowiązanie finansowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|