Trwałe zaangażowanie w kapitale innej jednostki
Przez zaangażowanie w kapitale, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 37d ustawy o rachunkowości, rozumie się jakikolwiek udział w kapitale innej jednostki, mający charakter trwałego powiązania. Trwałe powiązanie występuje zawsze w przypadku nabycia, zakupu lub pozyskania w innej formie udziału w kapitale jednostki stowarzyszonej, chyba że zbycie udziału w krótkim okresie od dnia jego nabycia, zakupu lub pozyskania w innej formie jest wysoce prawdopodobne, poprzez zawarcie umowy lub podjęcie innych aktywnych działań dotyczących zbycia. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 41 ustawy o rachunkowości, jednostką stowarzyszoną jest jednostka będąca spółką handlową lub podmiotem utworzonym i działającym zgodnie z przepisami obcego prawa handlowego, w której znaczący inwestor posiada zaangażowanie w kapitale, oraz na którą wywiera znaczący wpływ. Z kolei znaczącym inwestorem jest jednostka będąca spółką handlową lub przedsiębiorstwem państwowym, która posiada zaangażowanie w kapitale innej jednostki i wywiera znaczący wpływ na tę jednostkę (por. art. 3 ust. 1 pkt 38 ustawy o rachunkowości). Natomiast przez znaczący wpływ na inną jednostkę, jak wynika z art. 3 ust. 1 pkt 36 ustawy o rachunkowości, rozumie się niemającą znamion sprawowania kontroli lub współkontroli zdolność jednostki do wpływania na politykę finansową i operacyjną innej jednostki, w szczególności przez:
- udział w podejmowaniu decyzji w sprawie podziału zysku lub pokrycia straty lub
- zasiadanie w organie zarządzającym, nadzorującym lub administrującym, lub
- przeprowadzanie istotnych transakcji z tą jednostką, lub
- udostępnianie tej jednostce informacji technicznych o zasadniczym znaczeniu dla jej działalności, lub
- możliwość powoływania i odwoływania członków organów zarządzających, nadzorujących lub administrujących, lub
- posiadanie nie mniej niż 20% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym tej jednostki.
Jednostki, w których jednostka posiada zaangażowanie w kapitale, to jednostki inne niż zależne, w odniesieniu do których udział w ich kapitale ma charakter trwałego powiązania. Trwale zaangażowany w kapitale jednostki stowarzyszonej jest znaczący inwestor. Z kolei trwale zaangażowany w kapitale innej jednostki (z wyłączeniem jednostek powiązanych) jest wspólnik jednostki współzależnej.
Jednostką posiadającą zaangażowanie w kapitale innej jednostki jest wyłącznie jednostka zaangażowana kapitałowo. Statusu jednostki zaangażowanej w kapitał innej jednostki nie ma natomiast jednostka, w stosunku do której następuje to zaangażowanie. Chodzi tu więc o posiadaczy udziałów, a nie ich emitentów.
Przykład
Spółka "A" posiada 30% udziałów w spółce "B". Zatem spółka "A" w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniu finansowym wykazuje transakcje ze spółką "B", jako transakcje z pozostałymi jednostkami, w których jednostka "A" posiada zaangażowanie w kapitale. Z kolei spółka "B" transakcje z jednostką "A" wykazuje w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniu finansowym, jako transakcje z jednostką pozostałą (niepowiązaną). |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|