Różna długość okresów sprawozdawczych i zmiana zakresu danych prezentowanych w sprawozdaniu
Różna długość okresu sprawozdawczego i porównawczego może wystąpić w przypadku, gdy dwa następujące po sobie lata obrotowe składają się z odmiennej liczby miesięcy. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. gdy jednostka powstała w trakcie poprzedniego roku i okres porównawczy jest krótszy od okresu sprawozdawczego wynoszącego 12 miesięcy. W przypadku bilansu i zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym różna długość okresu sprawozdawczego i porównawczego nie zakłóca porównywalności danych (tu bowiem zarówno bilans, jak i zestawienie zmian w kapitale własnym sporządza się na dany dzień). Porównywalność danych zakłócona zostanie natomiast w przypadku rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych, ponieważ dane będą dotyczyły okresów o odmiennej długości.
Zgodnie z pkt 7.5 KSR nr 7, różna długość okresów sprawozdawczych prezentowanych w sprawozdaniu finansowym nie narusza ciągłości stosowania przyjętych zasad rachunkowości. O długości okresów sprawozdawczych jednostka powinna poinformować we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego. Jeżeli jednak, zdaniem jednostki, prezentowanie w rachunku zysków i strat oraz w rachunku przepływów pieniężnych danych za okresy o różnej długości mogłoby utrudnić użytkownikom wykorzystanie sprawozdań finansowych do celów analitycznych, to może ona przedstawić dane porównawcze (wynikające z ksiąg rachunkowych) w rachunku zysków i strat oraz w rachunku przepływów pieniężnych, a dane - za okres o długości odpowiadającej długości okresu sprawozdawczego ujawnić w dodatkowych informacjach i objaśnieniach, wraz z danymi wykazanymi w sprawozdaniu finansowym.
Z kolei o różnej szczegółowości danych za okres sprawozdawczy i porównawczy, utrudniającej porównanie danych za dwa okresy, mówi się wówczas, gdy jednostka w dwóch następujących po sobie latach obrotowych sporządza sprawozdanie finansowe według różnych załączników do ustawy o rachunkowości (ze względu na zmiany wielkości i/lub decyzję organu zatwierdzającego). W takiej sytuacji jednostka zobowiązana jest przedstawić dane porównawcze z taką szczegółowością, z jaką prezentuje dane sprawozdawcze. Dokonuje tego poprzez scalenie lub uszczegółowienie danych ze sprawozdania finansowego za rok poprzedni.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|