Czy należy inwentaryzować niskocenne składniki majątku trwałego?
Posiadamy środki trwałe, które ze względu na niską wartość zostały jednorazowo zaliczone do kosztów bilansowych i ujęte w ewidencji pozabilansowej. W jaki sposób należy przeprowadzić inwentaryzację tych składników majątku?
Z ustawy o rachunkowości nie wynika obowiązek inwentaryzacji niskocennych środków trwałych odpisywanych w koszty w momencie oddania do użytkowania, objętych ewidencją pozabilansową. Mimo braku ustawowego obowiązku, kierownik jednostki może podjąć decyzję o przeprowadzeniu takiej inwentaryzacji. Składniki majątku objęte ewidencją pozabilansową można zinwentaryzować drogą spisu z natury, najlepiej w tym samym czasie, co ustalony spis z natury innych składników majątku jednostki. |
Warto podkreślić, iż prowadzenie pozabilansowej ewidencji niskocennych składników majątku nie jest obligatoryjne, umożliwia jednak kontrolę ich stanu oraz ewentualne rozliczenie osób odpowiedzialnych za powierzone im mienie. Nie ma także ustawowego obowiązku inwentaryzowania niskocennych środków trwałych objętych ewidencją pozabilansową. Decyzję w tej sprawie podejmuje kierownik jednostki.
Z ustawy o rachunkowości wynika, że na ostatni dzień każdego roku obrotowego przeprowadza się inwentaryzację aktywów i pasywów objętych ewidencją bilansową. Składniki majątku trwałego o niskiej jednostkowej wartości, które - zgodnie z przyjętymi przez jednostkę zasadami (polityką) rachunkowości - traktowane są jak materiały, nie są objęte ewidencją bilansową środków trwałych. Ich wartość odpisywana jest w ciężar kosztów zużycia materiałów, nie są one zatem na dzień bilansowy aktywami. Nie dotyczy ich więc ustawowy obowiązek inwentaryzacji rocznej określony w art. 26 ustawy o rachunkowości. Kierownik jednostki może jednak zdecydować o przeprowadzeniu inwentaryzacji składników majątku objętych ewidencją pozabilansową. Inwentaryzacja taka może zostać przeprowadzona w dowolnie przyjętym przez jednostkę terminie, w formie spisu z natury, w ramach którego jednostka ustali realny stan niskocennych składników majątku, zweryfikuje dane wprowadzone do ewidencji ilościowej, a jej wyniki mogą służyć w rozliczeniu osób materialnie odpowiedzialnych za te składniki. Z reguły przeprowadza się ją w terminie (przy okazji) spisu z natury innych składników majątku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsięgowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Rachunkowość
Forum aktywnych księgowych
|